Porady dla bimbrowników

Bazy nikotynowe do liquidów


Do samodzielnego przygotowywania liquidów można używać różnego rodzaju baz nikotynowych. Mogą się one różnić składem, mocą oraz właściwościami, które przełożą się później na odczucia z wapowania i wygodę użytkowania naszego e-papierosa.

Najpopularniejsze rodzaje baz do liquidów to:

Baza PG (Eco baza)

Baza nikotynowa, której głównym składnikiem jest glikol propylenowy (propylene glycol). Bazy tego typu dostępne są w mocach: 6mg, 12mg, 18mg, 24mg, 36mg. Glikol propylenowy wbrew wielu mitom jest bezpieczny dla zdrowia i znajduje zastosowanie w medycynie, artykułach spożywczych oraz kosmetykach.

Bazy oparte na PG charakteryzują się dobrym oddawaniem smaku, niską lepkością i szybkim spływaniem ze zbiornika na grzałkę. Warto jednak pamiętać, że dają mniej obfitą i gęstą chmurę niż bazy VG.

Baza VG (Bio baza)

Produkty tego typu bazują głównie na glicerynie roślinnej pozyskiwanej z tłuszczy roślinnych. (vegetable glycerin). Na rynku znajdziemy bazy VG o mocach: 0mg, 6mg, 12mg, 18mg, 24mg, 36mg. W bazach VG znajdziemy również wodę odgrywającą ważną rolę w powstrzymywaniu powstawania akroleiny.

Bazy tego typu umożliwiają wytworzenie większej chmury, ale ich mankamentem jest duża gęstość i utrudniony transport ze zbiornika na grzałkę.

Baza VPG (Power Smoke) lub VPG 70/30

VPG to płyn bazowy powstający ze zmieszania bazy VG i PG. Baza VPG (Power Smoke/Plus) to proporcje 50/50, pozwalające uzyskać przede wszystkim obfitą chmurę. Baza VPG w proporcjach 70/30 charakteryzuje się dobrym oddawaniem smaków deserowych i owocowych oraz zapewnia dobry przepływ liquidu na grzałkę. Oba rodzaje baz są dostępne w następujących wariantach mocy: 0mg, 6mg, 12mg, 18mg, 24mg, 36mg

Bazy DNB (Dirty Neutral Base), VBT, BTU

Produkty będące płynami bazowymi zawierającymi dodatki w postaci substancji aromatyzujących. Produkty tego typu przeznaczone są głównie do tworzenia smaków tytoniowych, a w składzie znajdziemy około 43% glikolu i 49% gliceryny oraz aromat i wodę. Dostępne warianty mocy to: 0mg, 6mg, 12mg, 18mg, 24mg, 36mg

Baza 2DF (Fresh Base)

Baza będąca mieszanką glikolu, gliceryny, wody oraz miętowych dodatków smakowych. Produkt przeznaczony do tworzenia mieszanek miętowych, który występuje w następujących wariantach mocy: 0mg, 6mg, 12mg, 18mg, 24mg