Porady

Czy bateria w e-papierosie może wybuchnąć?


Akumulatorki litowo-jonowe pomimo swoich niewielkich rozmiarów są bardzo efektywne w produkcji energii. Niestety ich skład oraz właściwości sprawiają, że niewłaściwe użytkowanie może przyczynić się do uszkodzenia, a nawet wybuchu akumulatorka. Na szczęście są to bardzo rzadkie wypadki i przyczyną większości z nich są błędy popełniane przez e-palaczy nieświadomych pewnych procesów i zależności.

Baterie w e-papierosach nie wybuchają same z siebie i są zdecydowanie bezpiecznym źródłem energii. Nie wymagają skomplikowanej obsługi i bardzo szybko się ładują przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej wydajności. Największym zagrożeniem dla kondycji akumulatorka jest użytkownik oraz niezależnie od przyczyn – przegrzanie baterii lub zwarcie.

Praktycznie w wszystkie baterie wyposażone są w zabezpieczenia chroniące przed przeładowaniem. Uniemożliwia to uszkodzenie akumulatorka poprzez zbyt długie ładowanie. Gdy będzie on pełny po prostu przestanie przyjmować energię. Nie trzeba się zatem obawiać pozostawiając urządzenie na dłuższe ładowanie.

Przypadki wybuchu e-papierosa w odniesieniu do ogólnej liczby ich użytkowników na całym świecie są raczej marginalnym problemem, ale zawsze chętnie podgrzewanym przez wszystkie media.

Co zrobić, by zminimalizować ryzyko wybuchu e-papierosa?

1. Kupuj baterie oraz ładowarki renomowanych i sprawdzonych producentów

Lepiej wystrzegać się tanich baterii oraz ładowarek niewiadomego pochodzenia. Dużo takich produktów można znaleźć na popularnych platformach aukcyjnych. Przed zakupem należy upewnić się czy wybrane przez nas rzeczy posiadają odpowiednie certyfikaty jakości.

2. Korzystaj z oryginalnej ładowarki

E-papieros powinien być ładowany za pomocą dedykowanej do niego ładowarki. W przypadku sprzętu niewiadomego pochodzenia nie należy sugerować się wyłącznie jego wyglądem lub rodzajem wyjścia, ponieważ może on mieć całkowicie inne napięcie i właściwości. Korzystanie z ładowarki pochodzącej od innego urządzenia może zakończyć się tak jak na załączonym poniżej filmie.

3. Zachowaj ostrożność podczas ładowania

Ryzyko większych uszkodzeń można całkowicie wyeliminować będąc w pobliżu baterii podczas jej ładowania. Warto też pozostawiać akumulatorek na czas ładowania w bezpiecznym miejscu i pamiętać o jego wyłączeniu.

4. Upewnij się, że bateria posiada zabezpieczenie przed przeładowaniem

Praktycznie każdy nowoczesny e-papieros posiada tego typu zabezpieczenie. Upewnij się czy twój model ma taką ochronę i czy jest ona sprawna.