liquid do e-papierosa Podstawy

Czym jest e-liquid?


E-liquid jest płynem, który umożliwia korzystanie z papierosa elektronicznego. W jego skład wchodzą następujące substancje: gliceryna (VG), glikol propylenowy (PG), nikotyna (do 3,6%) oraz aromat, który jest zależny od smaku. W sprzedaży znajdują się także płyny o zerowej zawartości nikotyny. Ich skład nieróżni się praktycznie od tradycyjnych wyrobów. Podczas e-palenia, płyn jest podgrzewany i zamieniany w mgiełkę, którą zaciąga się użytkownik. Dym, który powstaje w wyniku tego procesu jest całkowicie bezpieczny dla otoczenia oraz organizmu palącego.

Wiele możliwości

Każdy użytkownik e-papierosa może sam wybrać smak płynu oraz jego stężenie nikotyny. Na rynku dostępne są zazwyczaj mocne, średnie oraz słabe liquidy.  Występują one w wielu różnych smakach, a użytkownik ma możliwość mieszania aromatów. Dostępne są min. następujące smaki: banan, kawa, tradycyjny tytoń, wiśnia, czekolada, wanilia oraz wiele innych owoców.  Uzupełnianie płynu jest bardzo szybkie i proste. Każdy może sam napełnić swojego e-papierosa. Do produkcji e-liquidów nie stosuje się syntetycznej nikotyny. Przygotowuje się je z naturalnych produktów otrzymywanych ze specjalnych ekstraktów liści tytoniu. Oczyszczona nikotyna występująca w płynach nie jest także rakotwórcza.

Bezpieczne przechowywanie

Płyny z nikotyną występują najczęściej w specjalnych pojemniczkach. W zdecydowanej większości  przypadków mają one pojemność 20 ml oraz są przystosowane do uzupełniania liquidu w papierosie elektronicznym. Buteleczki z płynem powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu, oddalonym od dzieci oraz zwierząt. Należy unikać kontaktu liquidu ze skórą oraz oczami. Płyn najlepiej trzymać w chłodnym, ciemnym miejscu oraz szczelnie zamkniętych pojemnikach. Nikotyna traci swoje właściwości w wyniku wpływu światła oraz tlenu. Odpowiednie przechowywanie liquidu zapewnia nawet jego dwuletnią żywotność i zdatność do palenia.

Samodzielne przygotowywanie

E-palacze mogą samodzielnie sporządzać płyn z nikotyną w warunkach domowych. Bez większego wysiłku można znaleźć oraz zakupić wszystkie jego części składowe. Użytkownik może łączyć przeróżne smaki oraz eksperymentować z własnymi mieszankami. Liquid jest tani w zakupie oraz dużo bardziej wydajny niż tradycyjne papierosy.  Obecnie nie istnieją żadne przepisy regulujące jego sprzedaż oraz możliwą maksymalną lub minimalną moc.