xiaomi logo Rozrywka

Historia sukcesu marki Xiaomi


Chińska firma Xiaomi jest obecnie zaliczana do największych na świecie producentów telefonów komórkowych. To dosyć ciekawa sytuacja, ponieważ jeszcze kilka lat temu praktycznie nikt o niej nie słyszał. Xiaomi powstało w roku 2010, a jej założycielem jest Lei Jun – w dalszym ciągu pozostający prezesem firmy. Pieniądze na rozwój swojego biznesu Jun pozyskał sprzedając Amazonowi w 2004 roku prowadzony przez siebie internetowy sklep z grami i muzyką Joyo. Uzyskał w ten sposób około 75 milionów dolarów, które przeznaczył na budowę marki mającej w przyszłości konkurować z gigantami takimi jak Apple czy Samsung. Pierwszy smartfon xiaomi trafił do sprzedaży w sierpniu 2011 roku. Telefon xiaomi Mi 1 okazał się dużym sukcesem i znalazł ponad 7 milionów nabywców. Jego największa zaletą była cena – telefon był prawie 50 procent tańszy od konkurentów z podobną specyfikacją techniczną.

Porównania do Apple

Od samego początku działalności Xiaomi jest porównywane do Apple. Wpływ na to ma kilka czynników, a najważniejszym z nich jest wygląd pierwszych smartfonów xiaomi. Ich projekt wyraźnie nawiązywał do designu urządzeń z nadgryzionym jabłkiem. Wiele osób twierdziło, że Xiaomi Mi 1 to po prostu kopia iPhone’a. Kolejne modele już coraz mniej przypominały konkurencję, ale do Xiaomi przylgnęła na stałe metka chińskiego Apple. Zresztą sam Lei Jun wielokrotnie wspominał, że Steve Jobs i jego firma to dla niego wzór do naśladowania.

Nietypowa strategia marketingowa

siedziba xiaomiOd samego początku działalności Xiaomi sztywno trzyma się swoich podstawowych zasad. Zaliczymy do nich min. ograniczoną liczbę produktów w ofercie oraz brak tradycyjnego marketingu i reklamy. Strategia Xiaomi bazuje na poleceniach swoich klientów. Firma nie współpracuje z żadnymi sklepami oraz operatorami komórkowymi, a jej reklam nie zobaczymy w telewizji i internecie. W ten sposób Xiaomi ma całkowitą kontrolę nad cenami swoich produktów oraz sprzedażą. Pieniądze zaoszczędzone na reklamie przekładają się na niższe ceny oferowanych urządzeń przy zachowaniu takiej samej jakości i specyfikacji jak konkurenci.

Zaskakujące wyniki sprzedaży

Xiaomi raczej nie chwali się swoimi sprawozdaniami finansowymi – trudno więc o jakieś wiarygodne dane. Znacznie łatwiej o statystyki sprzedaży poszczególnych modeli, co z pewnością daje nam obraz tej marki i pokazuje jej rosnącą rolę na rynku elektroniki. Pierwszy smartfon xiaomi Mi 1 sprzedał się w 7 milionach egzemplarzy, co zdecydowanie przerosło oczekiwania firmy. Kolejne modele radziły sobie już coraz lepiej – Mi 2 kupiło 15 milionów osób, a w samym 2013 roku Xiaomi sprzedało ponad 19 milionów urządzeń. W 2015 roku chiński producent sprzedał około 70 milionów smartfonów, a jego apetyt cały czas rośnie. Marka staje się coraz popularniejsza, a jej rozpoznawalność już dawno wyszła poza granice Azji. We wrześniu 2016 roku w Polsce pojawiła się oficjalna dystrybucja Xiaomi – dotychczas można było kupić urządzenia wyłącznie za granicą.