Porady dla bimbrowników

Rozrzedzanie i rozcieńczanie liqudu?


Wielu użytkowników zastanawia się, jak rozrzedzić za gęsty liquid lub rozcieńczyć ten o zbyt dużej mocy nikotyny. Czy to w ogóle możliwe, a zarazem bezpieczne?  Na polskich i zagranicznych forach, blogach i stronach internetowych pojawiają się liczne porady w tym temacie. To ważny problem zwłaszcza, jeśli zakupiony liquid jest nadmiernie gęsty. Nie każdy sprzęt jest przystosowany do podgrzewania zgęszczonego płynu. Zazwyczaj przejawia się to tzw. efektem ściery, bobra. Wyczuwa się wtedy nieprzyjemny, gryzący smak mgiełki. Dlatego tak ważne jest, by temu zapobiegać. Najlepiej nie kupować takich liquidów. Ale nikt przecież świadomie nie stwarza sobie problemów. Felerny liquid zazwyczaj zostaje zakupiony przez nieuwagę.

ROZRZEDZANIE SPIRYTUSEM LUB WODĄ

papieros elektronicznyZ pozoru nieprzydatny liquid można po prostu wyrzucić. Rozsądniej jednak dostosować jego właściwości do naszego urządzenia. Najlepszym sposobem zmniejszenia lepkość płynu, które nie spowoduje jego rozcieńczenia, a przy tym utraty mocy oraz osłabienia smaku i aromatu, jest dodanie kilku kropel spirytusu spożywczego. Nie może to być żaden spirytus salicylowy, czy inny spirytus. Ewentualnie, jeśli nie mamy spirytusu spożywczego, alternatywnie można zastosować wódkę, choć zastosowanie jej nie pomoże nam uzyskać efektywnych i w pełni zadowalających rezultatów.

Podczas naszych wysiłków rozrzedzenia lepkości liquidu musimy jednak pamiętać, że nawet niewielkie uzupełnienie płynu etanolem powoduje bardzo szybko spadek lepkości. Musimy zatem uważać, żeby nie przesadzić. Nieuwaga w dodawaniu spirytusu może spowodować, że płyn stanie się zbyt „rzadki”. A tego przecież nie chcemy. Najodpowiedniejszą i zalecaną ilością są 1-2 krople spirytusu na 5 ml liquidu. Po dołączeniu tego rozczynnika, nasz płyn trzeba dobrze i dokładnie wymieszać. Później najlepiej odstawić go na kilka godzin. Po upływie tego czasu można sprawdzić, czy nasz płyn stał się mniej lepki. Jeśli nie, czynność można powtórzyć. O utratę mocy, smaku i aromatu nie musimy się bać. Dodatek tak małej ilości etanolu (1-2 krople) do 5 ml liquidu oczywiście minimalnie rozcieńcza nasz płyn, ale różnica jest prawie niewyczuwalna.

Innym sposobem walki z lepkością płynu jest rozrzedzanie wodą. Jeśli zdecydujemy się na ten sposób, to musimy pamiętać, że w tym przypadku trzeba dodać jej zdecydowanie więcej. Im większa ilość wody, tym większy spadek mocy i smaku.

ROZCIEŃCZANIE

elektroniczny papieros Obydwie te metody rozrzedzania płynu z powodzeniem zastosować można do rozcieńczania. Trzeba tylko uważać, by nie przesadzić z dodawaniem rozpuszczalnika. Ciekawym sposobem jest również rozcieńczanie liquidu przy pomocy glikolu propylenowego. Zwykle można go kupić w większości sklepów z e-papierosami. Ilość glikolu, którą będziemy dodawać uzależniona jest od mocy naszego liquidu. Średnio należy dodać około 30% glikolu.

ZAGĘSZCZENIE

A co zrobić, w przypadku, jeśli nasz płyn jest za rzadki? Najlepiej go zagęścić, dodać mu lepkości. Można to zrobić przy pomocy gliceryny stężonej 99,5% (nie aptecznej). W tej sytuacji musimy dodać jej więcej niż etanolu do rozrzedzania. Musimy się liczyć z tym, że spowoduje to spadek mocy i smaku.

A może znacie jakieś inne, równie skuteczne sposoby rozrzedzania i rozcieńczania liquidów?