Wiedza & Porady

3 najciekawiej wypadające badania, które obalają negatywne mity na temat e-papierosów


Chociaż rząd amerykański robi wszystko, aby zamknąć rynek vape’u na terenie kraju, do Internetu napływa coraz więcej wyników badań, wykazujących, że wiele plotek na temat szkodliwości e-papierosa jest wyssana z palca. Poniżej prezentujemy trzy najciekawiej wypadające rezultaty, obalające najbardziej krzywdzące, negatywne stereotypy na temat vape’u.

  1. Opary e-papierosów nie zawierają formaldehydu

Plotka ta zaczęła się rozprzestrzeniać po publikacji artykułu przez dość niszową gazetę z New England Journal of Medicine (NEJM) kilka lat temu. Sam artykuł spotkał się z dość negatywną opinią już w dniu publikacji, zaś wielu uczonych domagało się przyznania się gazety do publikowania oszczerstw. Dlaczego wybrano akurat formaldehyd? Ponieważ wielu osobom kojarzy się on ze śmiercią – to bowiem właśnie jego zapach towarzyszy uczniom na lekcjach biologii podczas krojenia żab i tym podobnych. Twórcy artykułu mieli więc pole do popisu, wymyślając jego treść.

Bardziej profesjonalne badania zostały przeprowadzone jakiś czas temu, zaś ich rezultaty opublikowano na łamach oficjalnej strony NIH. W ich trakcie, naukowcy przetestowali opary, wykorzystując temperaturę zbliżoną do tej, którą faktycznie wytwarzają e-papierosy. Formaldehydu nie odkryto.

  1. Wapowanie jest skuteczniejszą formą rzucania palenia, niż stosowanie plastrów nikotynowych

Chociaż wielu przeciwników e-papierosów nienawidzi ich głównie z powodu własnej ignorancji, przez którą nie potrafią oni zauważyć różnicy między tytoniem a nikotyną, inni mają ku temu jeszcze inne uzasadnienie. Ponieważ Big Pharma zbija miliardy dolarów na sprzedaży plastrów i gum do żucia, mających na celu ułatwić rzucenie nałogu, stać ich na wykupienie sobie kampanii reklamowych oraz przychylnych opinii polityków, na co nie stać producentów piętnowanych e-papierosów.

 

 

Badania, przeprowadzone przez dr Jamiego Browna z Centrum Badań nad Rakiem w Wielkiej Brytanii, wykazały, że e-papieros jest najskuteczniejszą formą walki z nałogiem. Dlaczego? Ponieważ w dalszym ciągu przypomina on tradycyjne palenie. Palacz w dalszym ciągu potrzebuje zaciągnięcia się i innych czynników mechanicznych, mających na celu przypominać palenie. Jeśli ich nie ma, jest większa szansa na to, że po prostu nie poczuje on spełnienia i wróci do nałogu.

  1. Opary z e-papierosów są w 99% pozbawione czynników rakotwórczych

Ludzie nie znoszący vape’u często robią wielką aferę o to, że weszli w czyjś e-papierosowy dym. Niektórzy są na tyle bezczelni, że udają przy tym krztuszenie się. Jeśli spotkaliście kiedyś kogoś takiego, to naprawdę współczuję. Jak wykazały badania, przeprowadzone na Uniwersytecie w St. Andrews w Wlk. Brytanii, opary z e-papierosów wcale nie są toksyczne, zawierając o 99% mniej czynników karcinogennych, niż dym z papierosa tradycyjnego. Wyniki badań opublikowano dzisiaj na łamach BMJ Tobacco Control.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o