Wiedza & Porady

Akcje Altria idą w górę


Jakiś czas temu pisałem o tym, jak to Altria, jeden z największych producentów wchodzących w skład Big Tobacco, postanowili ugiąć się pod nakazami FDA i usunąć z półek sklepowych wszystkie smakowe liquidy, pochodzące z ich zakładów. Tym samym, Amerykanie straciliby wkrótce legalny dostęp do smakowych liquidów firm MarkTen oraz Green Smoke. Oczywiście, nie oznacza to, że stanie się to już na dniach – FDA wciąż musi uchwalić wniosek PMTA, który obecnie w dalszym ciągu stoi utknięty w fazie prawnego prototypu. Z tego też powodu, mogą minąć lata, zanim liquidy o smaku popularnych płatków faktycznie znikną z ofert amerykańskich sklepów.

Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych kręgach politycznych oraz w samej społeczności waperskiej pojawiły się spekulacje, dotyczące całej sytuacji. Nikt tak naprawdę nie wie, czemu Altria ugięła się pod naciskiem FDA. Interesy? Chęć odwrócenia od siebie uwagi, aby dopiec konkurencji? A co, jeśli pozostali producenci, tacy jak JUUL Labs, w krótce też utracą wolę walki i zgodzą się na wprowadzenie zakazu? Taka niepewność spędza sen z oczu wielu amerykańskim waperom.

 

 

Tymczasem Altria śpi spokojnie

Ponieważ Altria, w przeciwieństwie do JUUL Labs i wielu innych producentów artykułów do vape’u, jest członkiem Big Tobacco, firma chroniona jest przez swoje głębokie kieszenie oraz zaplecze polityczne. Mówimy tu w końcu o firmie z milionowymi zyskami, do której należy Philip Morris – producent papierosów Marlboro, Chesterfield, L&M, Merit, Virginia Slims i wielu innych. A ponieważ Altria zgodziła się na przyjęcie zakazu FDA, jej sumienie jest czyste w oczach Amerykanów.

Efekt? Ośmioprocentowy wzrost akcji na giełdzie, w ciągu zaledwie pięciu dni od zgodzenia się na wycofanie liquidów smakowych. Zdaniem ekspertów, nie wygląda na to, abyśmy mogli mówić o szczęśliwym zbiegu okoliczności – coś jest tu zdecydowanie na rzeczy, tylko nikt nie wie dokładnie co. Inwestorzy i sami urzędnicy Altrii mają więc zatem powody do świętowania.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o