Wiedza & Porady

Altria inwestuje w kanadyjskiego Cronosa


W zeszły piątek, Altria Group ogłosiła, że zgodziła się wykupić 45% akcji kanadyjskiej firmy Cronos, zajmującej się produkcją wyrobów z konopi. Należąca do Big Tobacco grupa zainwestowała tym samym aż 1,8 miliarda dolarów. W podobny sposób producent Marlboro ma zamiar zainwestować w JUUL, lecz sama sprawa nie jest jeszcze do końca jasna. Spekuluje się, że rozmowy potrwają jeszcze do końca roku.

Ciężko jest nie zauważyć, dlaczego Altria postanawia tak poszerzyć swoje horyzonty – od 2000 roku, liczba palaczy na świecie zaczęła spadać, osiągając już tylko połowę liczby sprzed końca XX wieku. Wtedy też Altrii udawało się sprzedać około 212 miliardów paczek papierosów rocznie, teraz liczba ta wynosi 116,6 miliardów. W ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku, Altria odnotowała też spadek dostaw swoich papierosów o 6,3%. A ponieważ grupa ta musi sprostać finansowym oczekiwaniom swoich inwestorów, zainteresowanie e-papierosami o konopiami nie dziwi już praktycznie nikogo.

Kanada nową dojną krową

Legalizacja marihuany u amerykańskiego sąsiada sprawiła, że nie tylko Altria, ale też inne globalne przedsiębiorstwa mają zamiar wkroczyć na kanadyjski rynek konopi. Widać to chociażby po planach Coca-Coli, dotyczących nowego rodzaju napojów z CBD. Tymczasem sam Cronos już wypowiada się o nowej umowie bardzo optymistycznie, licząc, że pozwoli to obu firmom na szybszy rozwój na rynku. Widać to już po samych akcjach giełdowych – Cronos odnotował ich wzrost aż o 21,7%. Jak na małą firmę zajmującą się produktami z marihuaną, jest to bardzo lukratywny obrót spraw.

 

 

Pozostaje więc pytanie, co zrobi JUUL? Altria to grupa znana z tego, że potrafi się bronić przed rządowymi zmianami, co mogłoby potencjalnie uchronić produkty JUUL przed nagonką ze strony FDA. A ponieważ należące do Altrii marki MarkTen oraz Green Smoke nie sprzedawały się najlepiej, znikając niedawno ze sklepowych półek, pozyskanie firmy tak dochodowej jak JUUL pomogłoby znacznie temu przynależącemu do Big Tobacco gigantowi. Nawet, jeśli FDA zakaże kiedyś e-papierosów na terenie stanów, Altrii pozostanie już pewne zaplecze w postaci konopi.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o