Wiedza & Porady

Avon Colorado rozważa inicjatywę Tobacco 21


14 sierpnia, Rada Miasta Avon w stanie Colorado, miała rozważyć podniesienie prawnego wieku zakupu wyrobów tytoniowych z 18 do 21 lat.

Kwestia ta jest częścią inicjatywy Tobacco 21, ogólnokrajowej inicjatywy, mającej na celu utrudnienie osobom w wieku 18 – 20 lat nabywania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Lokalnie, inicjatywa Tobacco 21 promowana jest przez Koalicje Młodzieżową Eagle River, która współpracuje z Eagle County Public Health, w celu edukowania rad miejskich i członków społeczności, na temat opcji politycznych, związanych z Inicjatywą Tobacco 21.

Eagle County Public Health spotkało się w maju z przedstawicielami miasta Avon, co spowodowało, że we wtorek przed radą miasta pojawiło się rozporządzenie.

7 sierpnia członkowie Koalicji Młodzieżowej Eagle River spotkali się z Radą Miasta Vail, aby omówić różne akcje, w tym właśnie inicjatywę Tobacco 21. Doradca ds. Młodzieży, Gerry Lopez, absolwent szkoły średniej w Valley Eagle i student Collegium Mountain College, powiedział urzędnikom w Vail, że rada Avon udzieliła mu jasnego przesłania: „Gdzie jest chęć, tam znajdzie się sposób.”

„Nie powiedziałbym, że Inicjatywa Tobacco 21 jest złotym środkiem, by młodzi ludzie przestali używać tytoniu, ale z pewnością utrudni im ona dostęp.” – powiedział Lopez.

Manager ds. Wpływu strategicznego z Youth Coalition, Mikayla Curtis powiedziała, że wśród młodzieży obecnie panuje opinia, że produkty tytoniowe stały się łatwiej dostępne.

„Jeśli moglibyśmy pomóc w ograniczeniu takiego toku myślenia, mamy nadzieję, że również stosowanie tych substancji się zmniejszy” – powiedziała Curtis.

Sześć stanów już podniosło wiek zakupu tytoniu do 21 lat. Są to: Kalifornia, New Jersey, Massachusetts, Oregon, Hawaje i Maine – wraz z ponad 340 miejscowościami, jak donosi strona internetowa freekids.org.

Wśród tych miejscowości są Aspen i Basalt. To właśnie Aspen, jako pierwsze w stanie podniósł wiek zakupu wyrobów tytoniowych.

„Byłem pod wrażeniem tej odważnej akcji, jakiej podjęło się Aspen.” Powiedział radny Basalt, Bernie Grauer, zanim zagłosował za przyjęciem rozporządzenia.

Podobne zarządzenie rozważa również Carbondale po tym, jak Rada Nadzorcza wzięła udział w sesji informacyjnej, przedstawionej przez Mandy Ivanov z Eagle County Public Health.

„To naprawdę zwiększyło moją świadomość na temat tego, jak vaping eksplodował na przestrzeni kilku ostatnich lat.” – powiedział burmistrz Carbondale, Dan Richardson.

Istotnie, vaping znajduje się w ścisłym centrum Inicjatywy Tobacco 21, ponieważ wśród młodzieży rośnie popularność korzystania z e-papierosów, czyli urządzeń zasilanych akumulatorowo, które wykorzystują płyn z zawartością nikotyny, w celu wytworzenia aerozolu lub pary, wdychanej przez użytkownika.

Raport z Surgeon General z 2016 roku, zatytułowany „Wykorzystanie papierosów przez młodzież i młodych dorosłych” mówi, że e-papierosy są obecnie najczęściej używanym produktem tytoniowym wśród młodzieży. Swoją popularnością przewyższają konwencjonalne papierosy.

W raporcie czytamy również: „W 2014 roku, obecnie korzystanie z e-papierosów przez młodych dorosłych w wieku 18 – 24 lat przewyższyło osoby dorosłe w wieku 25 lat i starszych.”

7 maja, Gerry Lopez powiedział Radzie Miasta Vail, że jego pokolenie patrzy na papierosy i stwierdza, że „to obrzydliwe”.

Powiedział również, że „nadal istnieje przekonanie, że e-papierosy są zdrowsze lub nie będą tak szkodliwe, jak normalne papierosy.”

Chociaż wiele badań wykazało, że używanie e-papierosów jest mniej szkodliwe, niż tradycyjne papierosy, nie oznacza to jednak, że nikotynowe wapowanie nie jest szkodliwe, szczególnie dla mózgów młodych dorosłych. U osób w wieku 18 – 21 lat mózg w dalszym ciągu się rozwija.

„Eskpozycja na nikotynę w okresach znacznego rozwoju mózgu, np. w okresie dojrzewania, może zakłócać rozwój jego obwodów, które kontrolują uwagę, uczenie się i podatność na uzależnienia” – Raport Surgeon General, 2016. „Skutki narażenia na nikotynę w okresie młodości mogą być długotrwałe i obejmować mniejszą kontrolę impulsów i zaburzenia nastroju.”

W Avon intencją proponowanego zarządzenia jest utrudnienie osobom w wieku 18 – 20 lat uzyskania wyrobów tytoniowych od dziewięciu tytoniowych detalistów w mieście.

Proponowana data wejścia rozporządzenia w życie to 1 stycznia 2019 roku.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o