Z E-Fajką na Luzie

Badania pokazują, że przejście na waping daje korzyści dla zębów, dziąseł i zdrowia jamy ustnej


Podczas, gdy wielu ludzi odczuwa niepokój na myśl o wizycie u dentysty, palacze mogą martwic się bardziej. To właśnie oni są narażeni na częstsze wizyty w gabinetach stomatologicznych. Bardzo często zdarza się, że pacjent zaczyna wyobrażać sobie bolesne interakcje z ostrymi, ostro zakończonymi instrumentami, gdy lekarz dentysta zaczyna badać zęby i dziąsła pod kątem potencjalnych ubytków i chorób. Ale palacze prawie na pewno stoją w obliczu kolejnego złowieszczego wydarzenia – tej niewygodnej rozmowy z dentystą na temat niebezpieczeństw związanych z paleniem tytoniu, które odbijają się na zdrowiu jamy ustnej.

Brzydkie, poplamione na żółto zęby są bardzo oczywistym negatywnym skutkiem ubocznym, z którym wielu palaczy już się pogodziło. Mają jednak tendencję do zapominania o tym, że palenie może również prowadzić do szeregu poważniejszych zaburzeń medycznych. Lekarze dentyści często przypominają palącym pacjentom, że palenie tytoniu jest dobrze udokumentowane jako główna przyczyna zapalenia dziąseł i innych chorób przyzębia, odkładania się płytki nazębnej, uszkodzeń rakowych, nieświeżego oddechu, raka jamy ustnej, zaburzeń oddechowych, a nawet utraty zębów.

 

 

Palacze, którzy przechodzą na waping, doświadczają ogromnej poprawy ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej

Wraz ze wzrostem popularności wapingu w ostatnich latach, zarówno medyczne, jak i stomatologiczne społeczności znalazły się w niekorzystnej sytuacji zawodowej. Waping stał się bardzo popularny tak szybko, że poważnie brakuje wiarygodnych badań prowadzonych przez wykwalifikowanych ekspertów. Jedna grupa naukowców z włoskiego Instytutu Badawczego Tecnologica postanowiła przeprowadzić serię badań skoncentrowanych wyłącznie na wpływie wapingu na zdrowie jamy ustnej. Rezultatem jest recenzowany referat badawczy zatytułowany Przesłuchanie pomiędzy stanem zdrowia jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia u osób palących e-papierosy i opublikowany za pośrednictwem Narodowej Biblioteki Medycyny USA National Institutes of Health (NCBI).

„Nasze badanie miało na celu ocenę zmian stanu zdrowia jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia w populacji przypadkowych palaczy, którzy przeszli na e-papierosa. Szczególną uwagę zwrócono na stan zdrowia przyzębia, analizując wskaźnik płytki (PI) i wskaźnik krwawienia przyzębia (BI). Ponadto, dostarczyliśmy zarejestrowanym pacjentom kwestionariusz samooceny w celu oceny świadomości pacjentów biorących udział w badaniu na temat zmian w ich ogólnym stanie zdrowia, wywołanych przejściem z palnego papierosa na e-papierosa.”

Włoscy naukowcy rozpoczęli od zebrania grupy 350 osób uczestniczących w badaniu. Wszyscy uczestnicy byli palaczami, którzy zgodzili się na przejście na waping na okres 120 dni. Jak można się było spodziewać, nie wszyscy uczestnicy pomyślnie przeszli transfer. Tylko 110 z początkowej liczby 350 uczestników badania pozostało wiernych zasadom na końcu badania klinicznego.

 1. 350 oryginalnych uczestników podzielono na dwie grupy:
 • kategoria 1 to osoby regularnie palące od 10 lat lub krócej
 • kategoria 2 to osoby regularnie palące powyżej 10 lat.

 

 1. W ciągu 120-dniowego badania naukowcy przeprowadzili szczegółowe, okresowe badania doustne, monitorując różne biomarkery, w tym:
 • czynniki i pomiary związane z krwawieniem dziąseł
 • poziomy płytek nazębnych
 • inne odchylenia w zdrowiu jamy ustnej, takie jak diagnoza chorób dziąseł, ubytki i wpływ na problemy związane z układem oddechowym.

 

 1. Po zakończeniu 120-dniowego badania, 92% uczestników kategorii 1 doświadczyło zerowej, wymiernej ilości płytek (w skali 0-3) w porównaniu do 87% członków kategorii 2.

 

 1. Przed rozpoczęciem 120-dniowego badania u 61% pacjentów z kategorii 1 i 65% pacjentów z kategorii 2 wystąpiły różne problemy związane krwawieniem dziąseł. Pod koniec badania 82% kategorii pierwszej i 98% uczestników kategorii 2 nie wykazywało żadnych objawów krwawienia z dziąseł.

 

 1. 78% uczestników zgłosiło ogromną poprawę stanu zdrowia układu oddechowego.

 

 1. Kolejne 80% zgłosiło pozytywne zmiany w zachodzące w zmysłach smaku i zapachu.

 

 1. Z kolei 71% oceniło, że ogólny stan ich zdrowia był „lepszy” lub „znacznie lepszy” po 120-dniowym okresie próbnym.

To tylko krótki przegląd wielu ustaleń opublikowanych w ostatecznym dokumencie. Podczas gdy naukowcy zauważają, że potrzeba więcej badań, aby ostatecznie udowodnić, że waping nie ma negatywnego wpływu na zdrowie jamy ustnej, potwierdzają również, że przejście na waping znacząco zmniejsza ryzyko związane z pogorszeniem się stanu zdrowia, które zawsze zachodzi w przypadku palenia tradycyjnych papierosów. Podczas gdy nic obecnie nie jest w 100% wolne od ryzyka, waping wydaje się oferować palaczom znaczną poprawę zdrowia jamy ustnej w różnych kwestiach i to zaledwie w ciągu 3 miesięcy, według włoskich badań.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o