Wiedza & Porady

Baterie do e-papierosów – krótki poradnik dla początkujących


Poszukując dla siebie papierosa elektronicznego spotkasz się z różnymi rodzajami akumulatorków. Mogą mieć one rozmaite kształty, kolory, wymiary oraz inną pojemność i napięcie pracy. Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi z łatwością rozróżnisz je od siebie oraz poznasz ich najważniejsze właściwości. O tym jaką rolę w e-papierosie pełni bateria pisaliśmy w TYM miejscu. Dziś czas na informacje, które pomogą dopasować ci rodzaj baterii do indywidualnego stylu palenia i potrzeb.

1. Bateria włączana ręcznie czy automatycznie?

Akumulatorek może być włączany ręcznie przyciskiem na obudowie lub automatycznie podczas zaciągania się. Rodzaj włącznika to nie tylko kwestia wygody, ale także kilka istotnych różnic przekładających się na styl palenia i żywotność poszczególnych modeli.

Baterie włączane automatycznie:

 • są proste i wygodne w obsłudze
 • zazwyczaj ładują się szybciej od swoich ręcznych odpowiedników
 • sposobem działania przypominają tradycyjne papierosy
 • w niektórych przypadkach może występować opóźnienie pomiędzy zaciągnięciem się a wydzieleniem chmury

Baterie włączanie ręcznie:

 • są nieco trudniejsze w obsłudze od akumulatorków automatycznych (nie powinny jednak sprawić większych problemów nawet początkującym)
 • odznaczają się ze względu na rozmiary większą żywotnością niż baterie automatyczne
 • praktycznie wszystkie modele posiadają blokadę 5-klik chroniącą przed przypadkowym użyciem ( akumulatorek blokuje się za pomocą kilku szybkich kliknięć)
 • w większości przypadków oferują większą moc i bardziej obfitą chmurę
 • zapewniają pełną kontrolę nad paleniem

2. Jaki rodzaj napięcia? Stałe czy zmienne?

bateria do e-papierosa

W e-papierosach coraz częściej pojawiają się baterie wyposażone w możliwość regulacji napięcia ich pracy. W tego typu modelach możne je zmieniać za pomocą specjalnego pokrętła umieszczonego na końcu baterii lub w przycisku włącznika.

Wspomniane rozwiązanie daje możliwość dopasowania odpowiedniego napięcia do używanego przez nas liquidu lub clearomizera. Regulując napięcie można również zmieniać intensywność palenia i obfitość wydzielanej chmury.

Akumulatorki z możliwością zmiany napięcia dają o wiele większe pole manewru podczas e-palenia oraz zapewniają opcję dopasowania stylu elektronicznego palenia do swoich potrzeb. Z tego względu to naturalny następca baterii oferujących stałe napięcie i system godny polecenia wszystkim użytkownikom.

3. Czym różni się pojemność baterii od jej napięcia?

Wielu początkujących użytkowników e-papierosów myli pojemność baterii z jej napięciem.

Pojemność akumulatorka jest mierzona i prezentowana w miliamperogodzinach (mAh). Im większa będzie ta wartość tym bardziej pojemny będzie nasz akumulatorek.

Napięcie to średnie napięcie pracy akumulatorka, które jest prezentowane w Voltach (V). W poprzednim punkcie przedstawiliśmy sposób działania i właściwości baterii zarówno ze stałym, jak i regulowanym napięciem. W przypadku zdecydowanej większość modeli ze stałym napięciem jego wartość wynosi ok. 3,7 V.

4. Jak przechowywać baterię?

Niezależnie od sposobu włączania baterii i jej rodzaju napięcia powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących jej przechowywania:

 • gdy nie korzystamy z e-papierosa, akumulatorek powinien być wyłączony i zablokowany
 • należy unikać pełnego rozładowania przed dłuższym okresem nieużytkowania
 • zaleca się odłączanie akumulatorka od clearomizera
 • należy trzymać baterię w suchym i chłodnym miejscu

Warto również pamiętać, że wiele linii lotniczych nie zezwala na przewożenie akumulatorków litowo-jonowych w bagażu rejestrowanym i należy je spakować do bagażu podręcznego.