Wiedza & Porady

CDC twierdzi, że Amerykanie palą mniej, FDA to nie obchodzi


W 1965, 42,4% dorosłych Amerykanów paliło papierosy. To sporo, lecz w dzisiejszych czasach, Stany zaliczyły rekordowy wręcz spadek palenia – po wyroby tytoniowe sięga już tylko 14% dorosłych. A przynajmniej tak właśnie wynika z danych, które jakiś czas temu opublikowało CDC – amerykańskie centrum kontroli chorób oraz ich prewencji.

Raport powstał we współpracy z NCI, narodowym instytutem, zajmującym się leczeniem raka, oraz FDA, które każdy waper dobrze już chyba zna. Agencja ta, pomimo swojego wkładu w opracowanie raportu, postanowiła odciąć się od poprzedniego stanowiska i zarządzić federalny zakaz sprzedaży e-liquidów smakowych, co miało miejsca ósmego listopada. Na ten moment, zakazu uniknęły jedynie sklepy z wyrobami tytoniowymi oraz artykułami do vape’u, w których sprawdzany jest wiek kupującego.

Skoro Amerykanie palą mniej, skąd taka niechęć do vape’u?

Vape stał się międzynarodowym fenomenem dwa lata temu. Od tamtej pory, liczba palących w Stanach spadła o 15,5%. I chociaż organizacje z całego świata zgadzają się, że e-papieros ma pozytywny wpływ na osoby, które chcą rzucić palenie, FDA, zamiast chwalić nowy wynalazek, zamierza go atakować.

 

 

Bądźmy szczerzy, tu chodzi przede wszystkim o interesy. Firmy wchodzące w skład Big Tobacco są opodatkowane w dużym stopniu, przez co mniejsza sprzedaż ich produktów przekłada się na mniej kasy dla państwa. Ameryka ma już za sobą czasy, kiedy reklamy papierosów były puszczane w telewizji, lecz w dalszym ciągu widać, ile dla Białego domu znaczy obecność takich producentów na rynku.

Nie dziwią więc opinie o tym, że aby powstrzymać FDA, należy wpłynąć na samego Trumpa. Prezydent jednym podpisem może zatrzymać postępującą nagonkę, lecz dojście do takiego celu to już inna bajka. Zakazowi vape’u sprzeciwiają się organizacje, celebryci, a nawet część wpływowych Republikanów. Pytanie tylko, czy głos ludu naprawdę coś tu da. Vape nie jest w końcu powodem do rewolucji.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o