Podstawy (W&P)

Co robić kiedy zmoczysz MODa, jak uratować za mocno rozÅ‚adowane ogniwo – Pytania i Odpowiedzi #3


Dzisiaj dwa skomplikowane pytania, które ostatnio kilka osób poruszyÅ‚o – co zrobić, kiedy zalejesz wodÄ…/innÄ… cieczÄ… swojego moda, i jak uratować ogniwo które rozÅ‚adowaÅ‚o siÄ™ za mocno?

 

Jak zwykle, odpowiem na oba. No, to do robienia naukowych rzeczy biegiem marsz 😉

Zalanie Moda WodÄ…, lub innÄ… cieczÄ…

Wyobraźmy sobie sytuacjÄ™, w której wychodzisz z domu, a tam leje. SiÄ™gasz do kieszeni, i przypadkowo upuszczasz swojego nowiutkiego modzika prosto do kaÅ‚uży. Co robić, jak żyć, zapytasz… Oto co.

Rozważymy cztery hipotetyczne sytuacje.

1. Mod Elektroniczny. Był naładowany i uruchomiony.

Upuściłeś do kałuży Evica VTC Mini, z Sony VTC5 w środku. Niestety, w przeciwieństwie do Wonsza który ratuje bohatersko rybę przed utonięciem, mod elektroniczny nie przepada za wodą. Ani za rybami.

Pierwsze co należy zrobić bezdyskusyjnie, to wyjąć akumulator – jeżeli nie doszÅ‚o do zwarcia i ten nie zaczÄ…Å‚ siÄ™ rozgrzewać do wysokich temperatur, możesz to zrobić. Na wypadek zwarcia możecie zrobić to używajÄ…c czegokolwiek co nie przewodzi prÄ…du na tyle dobrze – plastikowej siatki, kijka… czegokolwiek żeby nie grzebać goÅ‚ymi rÄ™kami w kaÅ‚uży.

Druga rzecz – i tutaj przestrzegam po raz pierwszy, ale bÄ™dÄ™ wielokrotnie – Å»ADNEGO “DO RYÅ»U” BO SIĘ Z NIM POÅ»EGNACIE.

Woda, i wiele innych substancji, bardzo nie lubi siÄ™ z elektronikÄ…. Bardzo. Dlatego też najlepsze co możecie zrobić, to rozebrać tego Evica na części, i wszystkie osuszyć szmatkÄ… (Najlepiej nie wycierać, tylko przyciskać suchÄ… szmatkÄ™ do mokrych miejsc, żeby nie rozprowadzać cieczy bardziej) – po czym przetrzeć pÅ‚ytkÄ™ z elektronikÄ… czystym alkoholem/alkoholem technicznym. PrzykÅ‚adem byÅ‚by na przykÅ‚ad denaturat, czy też spirytus techniczny (Taki jakim myje sie rÄ™ce przed dotykaniem wrażliwej na tÅ‚uszcz z naszych palców elektroniki) – ale że wiadomo że technicznego spirytu w domu za wiele osób nie trzyma, zwykÅ‚y spirytus powyżej 95% czystoÅ›ci powinien sprawÄ™ zaÅ‚atwić.

ZakÅ‚adam w tym wypadku że nie macie myjki ultradźwiÄ™kowej w domu, gdybyÅ›cie jednak mieli – zamiast “spirytusować” elektronikÄ™, do myjki pyk.

Im szybciej wykonacie to co opisałem, tym większa jest szansa że jeżeli nie doszło do przepalenia pod wpływem zwarcia komponentów na płytce, po oczyszczeniu zalanie nie zostawi boleśnie długotrwałych, bądź morderczych śladów na płytce, a wy dalej będziecie cieszyć się swoim sprzętem.

Ogniwo to trochÄ™ inna bajka – sprawdźcie czy zmokÅ‚o. Jeżeli tak, ustalcie jakie ma napiÄ™cie, i potraktujcie tak jak elektronikÄ™ spirytusem tudzież innym alkoholem technicznym, i otrzyjcie do sucha.

JeÅ›li napiÄ™cie spadÅ‚o zauważalnie – kupcie nowe ogniwo. To dużo bezpieczniejsze niż kombinowanie.

OczywiÅ›cie parownik umyjecie i przewiniecie watÄ™, jeez, wapowanie kaÅ‚uży… Fuj. Fuj fuj fuj fuj fuj.

2. Mod Elektroniczny - nie miał ogniwa w środku.

Gratulacje, Pani Fortuna uśmiecha się do was z góry. Upuściliście do kałuży Sigeleia Fuchai 213, ale bez ogniw w środku.

 

Przez elektronikÄ™ nie pÅ‚ynÄ…Å‚ prÄ…d, wiÄ™c w tym momencie najwiÄ™cej zależy od was – wykonujecie to co opisaÅ‚em u góry, od rozebrania na części, przez umycie w myjce ultradźwiÄ™kowej albo spirytusie. PamiÄ™tajcie, im szybciej, tym lepiej, i tym wiÄ™ksze szanse że nie nastÄ…piÄ… wyjÄ…tkowe nieprzyjemnoÅ›ci pokroju rdzewiejÄ…cej elektroniki albo degeneracji spoiwa lutowniczego.

 

Dopiero po gruntownym, dokÅ‚adnym umyciu, i zÅ‚ożeniu w caÅ‚ość uruchamiacie moda. W tym momencie najprawdopodobniej przywita was jak zwykle kiedy byÅ‚ suchy – chyba że zaszkodziÅ‚ mu upadek, jednakże rozbierajÄ…c go na części, uszkodzenia motoryczne pewnie byÅ›cie zauważyli.

 

Ale parownik to jednak umyjcie, chyba że lubicie posmak kałużanki. Niektóre liquidy go mają, i to nic przyjemnego.

 

3. Mod Mechaniczny - nie miał ogniwa w środku.

Gratulacje, właśnie upuściłeś najbardziej kochany przez siebie kawałek metalu do wody. Uh.

 

W tym wypadku zdajcie siÄ™ na standardowe metody konserwacji metali – wytarcie do zupeÅ‚nego sucha powinno wystarczyć, ewentualnie jeżeli macie jakiÅ› sposób na zabezpieczanie rurek mechanicznych przed wilgociÄ…, to możecie go obrobić, why not.

4. Mod Mechaniczny z ogniwem w środku, działający.

Twój Vgod Mech właśnie poleciał konsultować boskie interesy z Posejdonem?

Zasady w zasadzie takie same jak w wypadku moda elektronicznego z ogniwem w Å›rodku – wyjąć z wody jak najszybciej, wyjąć ogniwo jak najszybciej. Ogniwo przemyć alkoholem, rurkÄ™ potraktować tak jakby akusa w Å›rodku nie miaÅ‚a – czytaj wyżej.

 

Mechaniki sÄ… twarde, oporne – nie ma tam komponentów które deszczyk czy kaÅ‚uża mogÅ‚yby zdewastować kompletnie. No, chyba że nie zadbacie o niÄ… po zalaniu i zostawicie żeby wyschÅ‚a… Czego lepiej nie róbcie.

 

 

Ogniwo rozładowane na tyle mocno, że nie łapie go Mod

Ta sprawa jest skomplikowana, nekromancja w tym wypadku może dać efekty, może nie dać… Ale nigdy nie da peÅ‚nej satysfakcji.

 

Ogniwo które rozÅ‚adowaliÅ›cie za mocno (przykÅ‚adowo przypadkowo zwarÅ‚o wam w kieszeni, i rozÅ‚adowaÅ‚o siÄ™ do 2v) po reanimacji i tak utraci część swoich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci. Straci trochÄ™ pojemnoÅ›ci, trochÄ™ wydajnoÅ›ci prÄ…dowej… ZwiÄ™kszy siÄ™ rezystancja wewnÄ™trzna…

 

Jeżeli jesteÅ›cie w sytuacji kryzysowej, i tego ogniwa potrzebujecie naprawdÄ™ – powiem wam jak je reanimować.

Ale odpowiedzialność bierzecie na siebie. To co już zawiodÅ‚o, nie jest tak niezawodne jak to co nowe i sprawne, a w każdym razie tak jest w wypadku ogniw. Przedobrzycie, to wasza sprawa…

Krok #1 - ocena sytuacji

Do reanimacji takiego ogniwa absolutnie musicie mieć podstawowe pojęcie na temat obsługi urządzeń pomiarowych z zakresu elektroniki.

 

Bierzecie do ręki Multimetr/Woltomierz, i sprawdzacie napięcie na akumulatorze.

 

JeÅ›li jest to 0V – prawdopodobnie zmiany chemiczne odgięły blaszkÄ™ pinu dodatniego, przez co wystÄ…piÅ‚y problemy z kontaktowaniem Katody. Jeżeli jesteÅ›cie bardzo wyksztaÅ‚ceni elektrotechnicznie możecie przy tym pogmerać, ale to niebezpieczne – lepiej to po prostu wyrzućcie i kupcie nowe, bezpieczne ogniwo.

JeÅ›li to zakres 0,1V-2,3-2,6V – wasze ogniwo jest poniżej swoich napięć znamionowych. SpÄ™dzajÄ…c czas w ten sposób, traci swoje parametry, i nastÄ™pujÄ… nieodwracalne uszkodzenia wewnÄ…trz. Reanimacja w tym wypadku dalej ma szanse powodzenia, ale jest nieopÅ‚acalna – ogniwo po odratowaniu bÄ™dzie bardzo sÅ‚abe, mocno straci na wydajnoÅ›ci prÄ…dowej i pojemnoÅ›ci. Nadaje siÄ™ do użytku tylko w sytuacjach naprawdÄ™ awaryjnych, i powinno zostać wyrzucone & zastÄ…pione nowym.

 

Od 2,5V-2,6V w górÄ™ – jest jeszcze szansa. Jeżeli nie leży w tym stanie już dÅ‚ugo, a tylko chwilowo je tak mocno rozÅ‚adowaliÅ›cie, degeneracja nie bÄ™dzie na tyle tragiczna żeby caÅ‚kowicie porzucać ogniwo – dalej jeszcze bÄ™dzie można z niego korzystać po reanimacji. BÄ™dzie sÅ‚absze, mniej wydajne, mniej pojemne – ale nie na tyle tragicznie żeby nadawać sie już tylko i wyłącznie do kosza.

Krok #2 - Proces Reanimacji

Reanimację głęboko rozładowanych ogniw można przeprowadzić automatycznie, albo manualnie.

Automatycznie robiÄ… to niektóre Å‚adowarki – dobrymi przykÅ‚adami mogÄ… tu być LitoKala Li, albo znane nieco bardziej w Polsce Å‚adowarki Xtar – np. Xtar MC1 albo Xtar Mc2.

Jeżeli jednak chcecie to zrobić manualnie – oto wasza recepta.

Potrzebujecie źródÅ‚a prÄ…du & napiÄ™cia – ale prÄ…d musi być zmienny. Gruntowny proces reanimacji takiego akumulatora polega na Å‚adowaniu go niewielkim prÄ…dem, z czasem powoli go zwiÄ™kszajÄ…c.

 

W szereg przed akumulatorem dajcie rezystor nastawny, albo pÅ‚ytkÄ™ z możliwoÅ›ciÄ… wymiany rezystorów – coÅ› co da wam możliwość manipulacji prÄ…dem.

 

Stopniowo Å‚adujecie akumulator – zaczynacie od 100 mA prÄ…du, i idziecie powolutku, powolutku w górÄ™, obserwujÄ…c jak zachowuje siÄ™ ogniwo. JeÅ›li nie bÄ™dzie miaÅ‚o nic przeciwko, możecie zwiÄ™kszać ten prÄ…d aż do nominalnego prÄ…du Å‚adowarki – czyli do normy. Możecie zacząć też od niższego napiÄ™cia na poczÄ…tek i zwiÄ™kszać je razem z prÄ…dem…

 

Po takim procesie, i po naładowaniu ogniwa do 4,2V powinno sobie poradzić. Jak wspominałem, na identyczne osiągi jak wcześniej nie liczcie, ale przynajmniej połowa-3/4 powinny zostać.

 

Najprostszy układ tego typu do zbudowania w domowych warunkach to ładowarka do akumulatorów, do której pinów plusowych i minusowych podpinacie kable. Akumulator umieszczacie w osobnym koszyku 18650, do którego podłączacie rezystor szeregowo, i wymieniacie te rezystory żeby podwyższyć prąd.

 

Rezystory są tanie jak barszcz. To grosze. Dosłownie, czasem po kilka groszy za sztukę.

 

Å»eby wyliczyć sobie jaki rezystor jest wam potrzebny do obniżenia prÄ…du na konkretne stadium Å‚adowania, używacie zależnoÅ›ci prawa Ohma – konkretnie wzoru na natężenie – I = U/R.

Weźcie poprawkÄ™ na to że akumulator sam również ma swojÄ… rezystancjÄ™ wewnÄ™trznÄ…, możecie spróbować użyć wczeÅ›niej wspomnianego Multimetru i spróbować nim odczytać stawiany przez ogniwo opór – wiÄ™kszość multimetrów ma funkcjÄ™ odczytu opornoÅ›ci. Co prawda sÄ… obarczone błędem, ale przy tym zastosowaniu ten błąd nie powinien was kompletnie usadzić.

Mam nadziejÄ™ że te odpowiedzi wyczerpujÄ… oba tematy. W razie czego – jeżeli macie jakieÅ› pytania do tego tematu, albo pytania ogólnie dotyczÄ…ce Vape które was nurtujÄ… – pamiÄ™tajcie że zawsze możecie podesÅ‚ać nam je na fanpage :

Kiedy tych pytań się kilka uzbiera, powstanie kolejny artykuł z tej serii, i odpowiedzi wam dostarczymy 😉

 

No, to by było na tyle. Dzięki że jesteście i że pytacie 😉


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o