Podstawy (W&P)

Czy wapowanie może powodować zapalenie płuc?


Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii jest około 2,5 miliona użytkowników e-papierosów. W przypadku Stanów Zjednoczonych liczba ta jest jeszcze większa. stOatnio na łamach jednej z zagranicznych gazet opublikowano informację, według której w wyniku korzystania z elektronicznych papierosów na zapalenie płuc zachorowały dwie osoby. Obydwie w przeszłości były nałogowymi palaczami papierosów analogowych. Mimo nieubłaganych statystyk, które nadal w korzystnym świetle przedstawiają e-palenie, wiąż pojawiają się osoby, które wierzą, że inhalatory elektroniczne mogą powodować zapalenie płuc.

Jak wiemy, tradycyjne palenie niesie zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci. Z drugiej strony, według opinii wielu naukowców, e-papierosy są znacznie bezpieczniejsze niż papierosy tradycyjne. Wielu specjalistów zajmujących się badaniem szkodliwości e-papierosów nie ma wątpliwości, że relacje osób zapadających na różnego rodzaju schorzenia są częściowo nieprawdziwe. W tym sensie, że przyczyną ich złego stanu zdrowia nie są e-papierosy, to po prostu skutki ich uzależnienia, z którym nawet być może dawno zerwali.

riccardopolosaWątpliwości związane z tym tematem postarał się rozwiać profesor Riccardo Polosa. Udzielił on bardzo ciekawego wywiady dla E-cigarette Direct. Zanim zrekonstruuję tę rozmowę, warto przedstawić sylwetkę rozmówcy. Profesor Riccardo Polosa jest Dyrektorem Instytutu Chorób Wewnętrznych i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu w Katanii. Jest on również odpowiedzialny za projekt badawczy Tobacco Research. On i jego zespół prowadzą wiele badań nad e-papierosem.

ZAPLENIE PŁUC A WAPOWANIE

Obwinianie za zapalenie płuc e-papierosów jest niedorzecznością. Zapalenie płuc jest chorobą układu oddechowego, atakującą pęcherzyki płucne. Przyczyny tego stanu zapalnego mogą być różnorodne. Główne to: wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Wirusy mogą dostać się do naszych płuc na szereg różnych sposobów. Do infekcji wirusowych może dochodzi na skutek wdychania przez usta lub nos zakażonych kropelek. Wydaje się zatem potencjalnie możliwe, by podgrzewane liquidy zawierały tego typu wirusy. Jednak praktyka potwierdza, że zdarzyć się nie powinno i nie zdarza. Dostępne na rynku płyny do e-papierosów podlegają ściśle określonym procedurom weryfikującym skład i jakość. Wystąpienie chorobotwórczego składnika w liquidzie graniczy z cudem. W ogóle liquidy nie zawierają szkodliwych substancji, poza nikotyną oczywiście. Profesor Polosa dziwi się, że powstają raporty kwestionujące bezpieczeństwo e-papierosów. Lekarze chorób oddechowych z USA i Hiszpanii sugerowali bezpośredni wpływ wapowania na możliwość wystąpienia zapalenia płuc.

Profesor zapewnia, że żadna z jego wnikliwych analiz nie potwierdziła tych klinicznych przypadków. Ponadto nie rozumie on, dlatego jego koledzy po fachu winowajcy szukają nie tam, gdzie trzeba. Najprawdopodobniej wynika to z błędnego założenia, że wdychanie gliceryny roślinnej zawartej w liquidzie jest groźne. Zapominają wciąć pod uwagę to, że przecież gliceryna nie jest lipidem, tylko alkohol. Alkohol z definicji nie może powodować zapalenia płuc. Profesor Polosa po raz kolejny podkreśla, że nie ma takiej możliwości, aby wapowanie niosło za sobą jakiekolwiek ryzyko wystąpienia zapalenia płuc.

W liquidach mogą pojawiać się olejki eteryczne, czy one mogą powodować zapalenie płuc? Obecność olejków eterycznych, nie jest czym niezwykłym i groźnym. W niektórych aromatach to podstawa, np. Kwas cytrynowy, mentol. Jednakże olejki eteryczne też nie są lipidami, w ścisłym tego słowa znaczeniu. Używanie tego określenia na zawartość liquidu jest nieprecyzyjne i mylące. Nie mniej jednak, nie mogą one powodować zapalenia płuc. Trzeba odróżnić olejki eteryczne od olejków aromatycznych (olejki rozpuszczane w olejowym rozpuszczalniku). Oczywiście, obecność olejków eterycznych może być potencjalnie ryzykowna dla podatnych osób, ale to inna historia.

MIESZANIE LIQUIDÓW

lipoidProfesor Polosa stanowczo odradza takie działania. Mieszanie płynów do e-papierosów może narażać nas na choroby, niekoniecznie zapalenie płuc. Poprzez mieszanie możemy zanieczyścić nasz płyn. Wapujący powinni kontrolować liquidy i wybierać odpowiednie, tak by unikać mieszania.

Profesor zauważa, że teoretycznym zagrożeniem wywołującym zapalenie płuc, mogą być liquidy nieznanego pochodzenia. Często zawierające olejki eteryczne, które są rozpuszczane w rozpuszczalnikach olejowych (olejach roślinnych). Długotrwałe wdychanie płynów tego typu może być niebezpieczne.

PODSUMOWANIE

Na koniec, warto podkreślić, że tego typu plotki to element czarnego PR mediów, koncernów tytoniowych oraz wszystkich tych, którym zależy na zniszczeniu dobrej opinii o e-papierosach. Tego typu emocjonujące informacje mogą się przyczyniać do agresywnych kampanii skierowanych przeciwko elektronicznym papierosom. To przerażające, że tak niewinne doniesienia niszczą pozytywny wizerunek e-papierosów oraz zmieniają wyobrażenia o konsumentach, którzy rzekomo działają na swoją szkodę, sami o tym nie widząc.