Dla Zaawansowanych (W&P)

DIY – Jak zrobić boxa mechanicznego 18650? Część Druga


Oto druga część poradnika dotyczącego tworzenia własnego moda mechanicznego 18650. Jeżeli ominął cię pierwszy artykuł – przeczytaj go koniecznie, jest bardzo ważny. Znajdziesz go w tym miejscu.

Ponownie przypominam  – ludzie atechniczni, którzy nie mieli nigdy do czynienia z elektroniką i elektrotechniką nie powinni próbować – to niebezpieczne. Prąd to nie zabawka, wszystko robicie na własne ryzyko. No to co, do roboty.

Skoro wiecie już o łączeniach, wiecie o zaletach i wadach obu, wiecie o mosfetach i wiecie o tym po co to wszystko, to chyba czas na konstrukcję.

Zaczniemy od obudowy – w tej należy nawiercić dwa otwory. Jeden o średnicy odpowiadającej średnicy głowicy i jeden o średnicy odpowiadającej przyciskowi. Rozmiar to kwestia gustu – możecie wybrierać od mikroprzełączników (Tzw. micro-switchy) do wielkich przycisków, możecie wybrać mikrogłowicę 510 albo wielki konektor od FatDaddyVapes. Wszystko to kwestia gustu – wybierzcie to, co odpowiada wam najbardziej.

Część elektroniczna

Jak zapewne się drodzy czytelnicy domyślacie, schematy. Schematów czas… Pokażę wam schemat dla boxa posiadającego połączenie równoległe, ale i dla takiego o połączeniu szeregowym – wasz wybór, którego użyjecie. Schemat pierwszy to schemat boxa z połączeniem równoległym – to najpopularniejsza opcja.

schemat

Schemat jest bardzo prosty – rzeczy, które mogą sprawiać trudności to chociażby dziwny kształt na mosfecie. Co to jest? To jest rezystor. Mosfet w trakcie działania gromadzi na sobie trochę ładunków, rezystor ma je rozładować. 10 kiloohmów albo 15 kiloohmów – oba są okej. Na schemacie jest także voltomierz – opcjonalny. Nie musi go być, nie jest konieczny. Kable są oznaczone kolorami – czerwony kabel przenosi ładunek dodatni, czarny kabel przenosi ładunek ujemny.

A oto schemat szeregowy :

schemat szereg

Tutaj tak samo, czarny to minus, a czerwony to plus. Montaż to banał, jeżeli ktoś oczywiście jest zaznajomiony z lutowaniem. Po złożeniu jednego z tych schematów, otrzymujemy ładnego i funkcjonalnego a ponadto taniego boxa mechanicznego.

Składanie przebiega w prymitywnie prosty sposób:

– Włóż głowicę do otworu w obudowie, tak samo przycisk.

(Przycisk ma dwa styki – jeden wejście i jeden wyjście. Na schemacie jest opisane jak go wlutować)

– Zlutuj układ według schematu.

UWAGA: Tranzystory N-Mos (MOSFET-y) nie lubią wygrzewania i ogólnie wysokich temperatur. Starajcie się lutując układ przekazać jak najmniej ciepła na tranzystor, gdyż możecie go uszkodzić.

– Przetestuj

To co jest warte uwagi to grubość kabli – pamiętajcie, żeby używać kabli o rozsądnej grubości. Ani kabelki cienkie jak włosy, ani kable grube jak palce nie dadzą ci ładnej i wygodnej konstrukcji.

Podsumowanie

Jak widzicie, to nie jest aż tak skomplikowana sprawa jak się zdawało. Prostota budowy boxów mechanicznych zdecydowanie kontrastuje z radością z ich używania – potrafią one naprawdę sporo, a są w dodatku bardzo tanie.

Mam nadzieję że wasze pierwsze boxy wyjdą jak najlepiej – chwalcie się w komentarzach. Coś jeszcze wyjaśnić? Nie ma problemu, również dajcie znać w komentarzach i trzymajcie się ciepło drodzy czytelnicy, buch z wami.