Dla Zaawansowanych (W&P)

DIY – Jak zrobić boxa mechanicznego 18650? Część Druga


Oto druga część poradnika dotyczÄ…cego tworzenia wÅ‚asnego moda mechanicznego 18650. Jeżeli ominÄ…Å‚ ciÄ™ pierwszy artykuÅ‚ – przeczytaj go koniecznie, jest bardzo ważny. Znajdziesz go w tym miejscu.

Ponownie przypominam  – ludzie atechniczni, którzy nie mieli nigdy do czynienia z elektronikÄ… i elektrotechnikÄ… nie powinni próbować – to niebezpieczne. PrÄ…d to nie zabawka, wszystko robicie na wÅ‚asne ryzyko. No to co, do roboty.

Skoro wiecie już o łączeniach, wiecie o zaletach i wadach obu, wiecie o mosfetach i wiecie o tym po co to wszystko, to chyba czas na konstrukcję.

Zaczniemy od obudowy – w tej należy nawiercić dwa otwory. Jeden o Å›rednicy odpowiadajÄ…cej Å›rednicy gÅ‚owicy i jeden o Å›rednicy odpowiadajÄ…cej przyciskowi. Rozmiar to kwestia gustu – możecie wybrierać od mikroprzełączników (Tzw. micro-switchy) do wielkich przycisków, możecie wybrać mikrogÅ‚owicÄ™ 510 albo wielki konektor od FatDaddyVapes. Wszystko to kwestia gustu – wybierzcie to, co odpowiada wam najbardziej.

Część elektroniczna

Jak zapewne siÄ™ drodzy czytelnicy domyÅ›lacie, schematy. Schematów czas… Pokażę wam schemat dla boxa posiadajÄ…cego połączenie równolegÅ‚e, ale i dla takiego o połączeniu szeregowym – wasz wybór, którego użyjecie. Schemat pierwszy to schemat boxa z połączeniem równolegÅ‚ym – to najpopularniejsza opcja.

schemat

Schemat jest bardzo prosty – rzeczy, które mogÄ… sprawiać trudnoÅ›ci to chociażby dziwny ksztaÅ‚t na mosfecie. Co to jest? To jest rezystor. Mosfet w trakcie dziaÅ‚ania gromadzi na sobie trochÄ™ Å‚adunków, rezystor ma je rozÅ‚adować. 10 kiloohmów albo 15 kiloohmów – oba sÄ… okej. Na schemacie jest także voltomierz – opcjonalny. Nie musi go być, nie jest konieczny. Kable sÄ… oznaczone kolorami – czerwony kabel przenosi Å‚adunek dodatni, czarny kabel przenosi Å‚adunek ujemny.

A oto schemat szeregowy :

schemat szereg

Tutaj tak samo, czarny to minus, a czerwony to plus. Montaż to banał, jeżeli ktoś oczywiście jest zaznajomiony z lutowaniem. Po złożeniu jednego z tych schematów, otrzymujemy ładnego i funkcjonalnego a ponadto taniego boxa mechanicznego.

Składanie przebiega w prymitywnie prosty sposób:

– Włóż gÅ‚owicÄ™ do otworu w obudowie, tak samo przycisk.

(Przycisk ma dwa styki – jeden wejÅ›cie i jeden wyjÅ›cie. Na schemacie jest opisane jak go wlutować)

– Zlutuj ukÅ‚ad wedÅ‚ug schematu.

UWAGA: Tranzystory N-Mos (MOSFET-y) nie lubią wygrzewania i ogólnie wysokich temperatur. Starajcie się lutując układ przekazać jak najmniej ciepła na tranzystor, gdyż możecie go uszkodzić.

– Przetestuj

To co jest warte uwagi to grubość kabli – pamiętajcie, żeby używać kabli o rozsądnej grubości. Ani kabelki cienkie jak włosy, ani kable grube jak palce nie dadzą ci ładnej i wygodnej konstrukcji.

Podsumowanie

Jak widzicie, to nie jest aż tak skomplikowana sprawa jak siÄ™ zdawaÅ‚o. Prostota budowy boxów mechanicznych zdecydowanie kontrastuje z radoÅ›ciÄ… z ich używania – potrafiÄ… one naprawdÄ™ sporo, a sÄ… w dodatku bardzo tanie.

Mam nadziejÄ™ że wasze pierwsze boxy wyjdÄ… jak najlepiej – chwalcie siÄ™ w komentarzach. CoÅ› jeszcze wyjaÅ›nić? Nie ma problemu, również dajcie znać w komentarzach i trzymajcie siÄ™ ciepÅ‚o drodzy czytelnicy, buch z wami.