Wiedza & Porady

Dlaczego kaszlesz podczas wapowania i jak to zatrzymać?


Wiele osób pali od kilkunastu lat i to między innymi przez uciążliwy kaszel decydują się na rzucenia palenia. W konsekwencji, jako narzędzie zerwania z nałogiem wybierają e-papierosa.  Wciskają przycisk na baterii i zaczynają się inhalować. Podczas wdechu okazuje się, że kaszel znowu się pojawia. I nie występuje on tylko u osób, które paliły analogowe papierosy od wielu lat, ale również u nowych użytkowników elektronicznych papierosów.

TYMCZASOWY KASZEL

Badania przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 600 e-palaczy, pokazują, że prawie 57% z nich odpowiedziała twierdząco na pytanie, czy zakrztusiłeś się lub kaszlałeś podczas korzystania z elektronicznego papierosa po raz pierwszy? Z obserwacji naukowców wynika również, że najczęstszym działaniem niepożądanym, doświadczanym podczas wapowania po raz pierwszy są kaszel i ból gardła. Dla większości e-palaczy kaszel stanowi tylko tymczasowy efekt inhalacji. Kolejna ankieta potwierdza ten stan. Kaszel okazuje się elementem przejściowym, towarzyszącym zwykle na samym początku korzystania z e-papierosa. Aż 92% ankietowanych odpowiedziała negatywnie na pytanie, czy kaszel występuje nadal podczas e-palenia?

Pojawiający się podczas wapowania kaszel zwykle jest problemem osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z e-papierosem. Żeby przyzwyczaić się do powstającej pary, czuć się komfortowo w trakcie inhalacji, wystarczy poćwiczyć przez jeden dzień. Kaszel powinien zniknąć. Ćwiczenie czyni mistrza, dlatego też im większą mamy wprawę w e-paleniu i robimy to we właściwy sposób, kaszel się nie pojawia.

KASZEL A UCZULENIA

glikolKaszel może się pojawiać również ze względu na uczulenie na glikol propylenowy. Około 10% populacji jest na niego uczulona. Ponadto, w oparach z e-papierosa mogą pojawiać się inne składniki powodujące kaszel.

To dosyć interesujące, ale z drugiej strony zrozumiałe, że kaszel pojawia się zwykle u osób, które po raz pierwszy korzystają z e-papierosa, a nie u używających go dłużej. Organizm przyzwyczajony do substancji zawartych w liquidzie, nie reaguje na nie w sposób gwałtowny, np. w postaci kaszlu. Poza tym, specjaliści zauważają, że tradycyjny dym tytoniowy zawiera składniki, które są specjalnie zaprojektowane, aby zatrzymać kaszel u palących. Czego nie możemy powiedzieć o chmurze z e-papierosa.

JAK ZATRZYMAĆ KASZEL PODCZAS WAPOWANIA?

Aby uniknąć kaszlu podczas wapowania, ważna jest technika. Wielu palaczy kieruje dym papierosowy bezpośrednio do płuc. Później swoją technikę próbują stosować podczas e-palenia, co nie jest najlepszym pomysłem. Łatwo się zakrztusić i dostać kaszlu. Bezpiecznie jest przytrzymać dym w ustach a dopiero w następnej kolejności skierować go do płuc. Według badań, około 30% osób uważa, że technika ma wspływ na powstawanie kaszlu.

Podczas zwyczajnego palenia, powoli niszczą się rzęski we wnętrzu dróg oddechowych, które mają za zadanie oczyszczać powietrze trafiające do płuc. Kiedy rzucamy palenie, rzęski stopniowo odrastają. Ubocznym efektem tej regeneracji jest kaszel. Oczywiście to tylko jeden z wielu skutków ubocznych, których można doświadczyć podczas rzucania palenia.

Na kaszel podczas wapowania wpływa również moc nikotyny zawarta w liquidzie. Im większa moc, tym większe ryzyko kaszlu i bólu gardła. Większy poziom nikotyny prowadzi do ostrzejszego kaszlu. Dla doświadczonych i zaawansowanych e-palaczy różnica nie jest aż tak znacząca. Z jednej strony wysoki poziom nikotyny stanowi ryzyko wystąpienia kaszlu, z drugiej – niektórzy ludzie potrzebują większych dawek, by inhalacja sprawiała im przyjemność.

Kolejnym czynnikiem powodującym kaszel podczas e-palenia może być stan użytkowanego urządzenia. Jeśli kaszel jest dla Ciebie problemem, warto zastanowić się nad zmianą urządzenia na prostsze w obsłudze – zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz. Bardziej zaawansowane urządzenia skierowane są do bardziej doświadczonych e-palaczy, ponieważ mogą szybciej dostarczać większe ilości nikotyny.

Z wapowaniem związane jest również uczucie suchości w gardle. To również może przyczyniać się do kaszlu. Wywołuje je zarówno glikol propylenowy, jak i gliceryna. Najlepszym sposobem zapobiegania temu lekkiemu odwodnieniu jest spożywanie płynów, w szczególności wody. Eliminuje ona suchość w gardle.

O czym pamiętać?

Aby zatrzymać kaszel podczas e-palenia, pamiętaj o odpowiedniej technice (najpierw wdech do jamy ustnej) właściwej dla ciebie oraz o zmniejszeniu mocy przyjmowanej nikotyny w przypadku pojawienia się problemów. Pamiętaj również o piciu wody. Możesz również zmniejszyć szybkość inhalowania. Powolny i kontrolowany wdech zmniejsza ryzyko kaszlu. Podobno pomocne może być również dodanie kilku kropel liquidu mentolowego.

Dajcie znać w komentarzach, jakie są według was najlepsze sposoby na walkę z kaszlem w trakcie wapowania. A może u was on nie występuje?