Donders Institute: “Nikotyna stymuluje fale alfa, odpowiedzialne za skupienie”
Jednym z największych problemów podżegania ludzi i wmawiania im, że e-palenie jest szkodliwe, jest to, że wielu polityków albo myli, albo specjalnie wrzuca nikotynę i tytoń do jednego worka. W rzeczywistości, są to dwie zupełnie różne substancje. To prawda, że nikotyna pojawia się zarówno w papierosach zwykłych, jak i elektronicznych, lecz w przypadku tych drugich jej stężenie jest zauważalnie niższe. E-papierosy nie zawierają z kolei tytoniu, który podczas palenia doprowadza do uwolnienia czynników rakotwórczych, obecnych w papierosowym dymie. Sama nikotyna nie jest z kolei szczególnie szkodliwa ani też uzależniająca. Co więcej, naukowcy przeprowadzają obecnie badania nad jej potencjalnie leczniczym wpływie na zdrowie. Niedawno ujawnione zostały wyniki badań holenderskich naukowców, wykazujące, że nikotyna stymuluje wytwarzanie mózgowych fal alfa, wspomagających skupienie.
Badania Donders Institute
Badacze z instytutu, mieszczącego się w holenderskim Nijmegen, skorzystali z pomocy osiemnastu ochotników. Część z nich paliła, część nie. Badania miały na celu sprawdzić, jak przyjmowanie nikotyny przez organizm wpływa na zapamiętywanie, poprzez stymulację wytwarzania fal alfa. Eksperyment polegał na zapamiętaniu przez każdego z ochotników ciągu czterech liter, pojawiających się na krótką chwilę na ekranie. Następnie pokazywana była piąta litera, zaś uczestnik musiał określić, w którym miejscu pośród poprzednich czterech liter należy ją umieścić.
Sam test stawał się przy tym coraz szybszy, aby można było łatwiej zaobserwować poprawę pracy mózgu. Fale alfa były monitorowane na bieżąco przez naukowców, wykorzystujących nieinwazyjną technologie MEG. Odnotowywane były też szybkości i trafność odpowiedzi każdego z uczestników. Aby utrudnić nieco zadanie, okazjonalnie zamiast piątej litery będącej częścią zestawu pierwszych czterech wyświetlano literę niepasującą lub figurę geometryczną, którą uczestnicy mieli zignorować.
Jak wykazały wyniki badań, z ignorowaniem zmyłek lepiej radzili sobie palacze, niż osoby niepalące. Spora tu zasługa właśnie fal alfa. Praca opisująca dokładnie eksperyment, zatytułowana Alpha waves close your mind for distraction, but not continuously, research suggests została opublikowana w Science News.
Dodaj komentarz :)