Podstawy (W&P)

E-papieros w samolocie


W ostatnim czasie zarówno latanie, jak i e-papierosy stały się bardzo popularne pośród osób poszukujących w życiu większej swobody i wygody. Czy jednak obie te rzeczy mogą iść razem w parze? Szybki przegląd popularnych for internetowych o podróżach i e-paleniu pokazuje, że wielu przyszłych pasażerów ma sporo wątpliwości dotyczących możliwości transportu lub skorzystania z e-papierosa w przestworzach.

Jeszcze do niedawna status papierosów elektronicznych był nie do końca jasny, a urządzenia mało popularne. Sprawiało to, że największe linie lotnicze nie zwracały szczególnej uwagi na tę kwestię. Wszystko zmieniło się jednak ze znacznym wzrostem liczby e-palaczy na świecie. Zresztą z tym samym problemem musiało zmierzyć się wielu innych przewoźników oferujących transport autobusowy lub kolejowy. Większość z nich rozwiązało go w najprostszy i chyba rozsądny sposób, czyli zakazało ich używania w czasie podróży, pozostawiając możliwość przewozu.

Przewóz e-papierosa i liquidów

W przypadku praktycznie wszystkich linii lotniczych obowiązuje zakaz e-palenia na pokładzie samolotu. Można jednak bez przeszkód zabrać swojego e-papierosa i liquid w nawet najdalszą podróż.

Wystarczy tylko pamiętać o tym, że:

1. E-papierosa pakujemy do bagażu podręcznego

E-papierosa najbezpieczniej jest spakować do bagażu podręcznego. Unikniemy w ten sposób niekontrolowanego uruchomienia urządzenia i wszystkich związanych z tym zagrożeń. W dodatku większość linii lotniczych pozwala przewozić go wyłącznie w bagażu podręcznym. Takie też są zalecenia Federalnej Administracji Lotnictwa. Warto zatem przed lotem zajrzeć na stronę internetową przewoźnika i sprawdzić regulamin, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

Boxa bez zamontowanego akumulatora/akumulatorów można przewozić w dowolnym bagażu – bez zasilania urządzenie jest całkowicie bezpieczne.

e-papieros w samolocie

e-papieros

2. Liquid przewozimy w bagażu podręcznym lub rejestrowanym

Mniejsze buteleczki z liquidem możemy przewozić w bagażu podręcznym. Musimy jednak pamiętać, że maksymalnie można spakować do niego 100 ml płynu i trzeba go umieścić w specjalnej, plastikowej torbie z zamknięciem. Większą ilość liquidu należy umieścić w bagażu rejestrowanym.

3. Akumulatory przewozimy w bagażu podręcznym

Musimy samemu zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ogniw. Akumulatory powinny być sprawne, mieć odpowiednią izolację i ochronę przed uszkodzeniami. Bez problemu można zakupić nie specjalne – plastikowe pojemniki.

pojemnik

Jak przygotować się do podróży z elektronicznym papierosem?

Przed podróżą należy naładować akumulatory do pełna oraz pamiętać o ich odłączeniu od parownika. Warto też sprawdzić czy w miejscu, do którego się wybieramy można swobodnie korzystać z papierosów elektronicznych lub kupić liquid. W wielu krajach obowiązują różne przepisy, co może się później również przekładać na koszty e-palenia.