FAQ


1.      Czym jest e-papieros i jakie jest jego przeznaczenie?

Papieros elektroniczny jest urządzeniem służącym do inhalowania tzw. E-liquidu – mieszanki glikolu i gliceryny, oraz dodatków aromatycznych, jak i również nikotyny.

2.      Czy w e-liquidach stosuje się nikotynę otrzymywaną syntetycznie?

Wszystko zależy od producenta e-liquidu – to zależy od nich.

3.      Co trzeba wiedzieć o e-liquidzie?

E-liquid jest płynem niezbędnym do korzystania z e-papierosów. W urządzeniu dochodzi do jego podgrzania i przekształcenia w parę, którą zaciąga się e-palacz.

4.      Czy w przypadku e-palenia występuje ryzyko biernego palenia?

E-papieros nie wydziela żadnych substancji smolistych, ani dymu. Podczas pracy urządzenia nie dochodzi do procesów spalania. Skład mgiełki wdychanej przez e-palacza jest zupełnie neutralny dla najbliższego otoczenia. Zawiera ona nieznaczną ilość nikotyny, która szybko ulatnia się w powietrzu.

5.      Czy e-liquidy mogą działać rakotwórczo?

Nie. Wbrew temu co powszechnie się mówi, w e-papierosach nie występuje żadna substancja rakotwórcza. Sama nikotyna również taka nie jest, i jest to opinia WHO – a oni wiedzą co nieco na ten temat 😉

6.      Czy używanie e-papierosa pozostawia po sobie jakiś zapach w pomieszczeniach i na ubraniach?

Zależy od wielkości “chmurki” – zazwyczaj nie zostawia żadnego zapachu, natomiast w pokoju w którym wapuje się non-stop, zapewne można wyczuć co nieco. Ale… czy zapach świeżej pomarańczy albo dojrzałej gruszki to problem 🙂 ?

7.      Czy można wyczuć, że dana osoba jest e-palaczem?

Używanie papierosa elektronicznego nie powoduje nieprzyjemnego zapachu z ust, w przeciwieństwie do zwykłych papierosów!

8.      Gdzie i jak należy trzymać e-liquid?

E-liquid należy trzymać w ciemnych, szczelnie zamkniętych pojemnikach. Nie powinno się go przechowywać w lodówce lub zamrażarce.

9.      Czy można przedawkować nikotynę korzystając z papierosa elektronicznego?

Jeżeli ktoś jest skrajnie nierozważny i zignoruje symptomy świadczące o tym że już mu wystarczy – jest to możliwe. Co prawda ciężko to zrobić do punktu zgonu, ale jest to możliwe. Mowa tu oczywiście o użytkownikach największych, najmocniejszych e-papierosów – przeciętny e-palacz praktycznie nie ma takiej możliwości.

10.  Czy papieros elektroniczny smakuje tak, jak jego analogowy odpowiednik?

Wiele zależy od wybranego smaku e-liquidu. Poszliśmy do przodu – jesteśmy w czasach kiedy e-papieros może smakować jak sernik, kawa, whisky, dżem malinowy, owoc opuncji… Po co ograniczać się tylko do smaku tytoniu, kiedy jest tyle do zwiedzenia, tyle do doświadczenia?

11.  Co wchodzi w skład dymu z e-papierosa?

To jest podchwytliwe pytanie – e-papieros nie produkuje dymu. Produkuje parę lub mgiełkę, jak kto woli. Natomiast, co wchodzi w skład tej chmurki? Otóż jest to tylko i wyłącznie e-liquid, po prostu podgrzany.

12.  Co wpływa na obfite dymienie papierosa elektronicznego?

Obfitość chmurki z e-papierosa zależy od wielu czynników : rodzaju urządzenia, temperatury otoczenia, składu płynu i jego proporcji (VG/PG), stopnia zużycia grzałki i napięcia oraz prądu jakie na nią podamy.

13.  Czy e-palenie zaspokaja głód nikotynowy tak, jak tradycyjne papierosy?

Duże znaczenie ma w tym przypadku moc wybranego liquidu oraz palonych wcześniej papierosów. Wielu e-palaczy odczuwa brak substancji będących ubocznym efektem spalania tytoniu.
Odczuwają też na przykład : brak “Kapcia” w ustach, brak żółtych paznokci, brak nieprzyjemnych zapachów, brak popiołu, czystsze powietrze, więcej doznań smakowych.
Takie odczuwanie to świetna rzecz…