Wiedza & Porady

Fox News i FDA dalej straszą wapowaniem


O tym, że Fox News jest tak wiarygodny dla Amerykanów, jak nagłówki Faktu dla Polaków, wie każdy, kto siedzi nieco w amerykańskiej kulturze. Nie inaczej jest tym razem, kiedy to najukochańsza telewizja parodystów z sieci postanowiła połączyć siły ze Scottem Gottliebem i FDA w walce z wapowaniem.

Podczas wywiadu, udzielonego w ten weekend przez Gottlieba, Fox postanowiło puścić krótki film finansowany z rządowych kieszeni, na którym, przy akompaniamencie upiornej muzyki rodem ze slashera lub japońskiego porno z mackami, widzimy młodych ludzi z mutacjami, zniekształcającymi twarze. W międzyczasie, równie halloweenowy głos mówi: „Szerzy się epidemia. Naukowcy twierdzą, że może zmienić Ci mózg. Może ona otworzyć drogę do Twojego krwioobiegu niebezpiecznym chemikaliom, takim jak formaldehyd. To nie jest pasożyt. To nie jest wirus. To wapowanie.”

Przyznaję, uchachałem się nieźle na samej końcówce. Sama choroba pokazana na filmie nie jest wspomniana nigdzie podczas samego wywiadu, lecz przekaz w dalszym ciągu jest jasny.

 

 

Wapowanie groźniejsze od palenia?

Normą jest to, aby, podczas marketingu, podać same zalety opisywanego produktu. Pozwala to na przedstawienie go z jak najlepszej strony, unikając w ten sposób podawania informacji fałszywych. Tego właśnie dopuściło się Fox News, łamiąc prawo i kłamiąc w publicznej telewizji na temat szkodliwości e-papierosów.

Jednym z takich kłamstw jest chociażby wzmianka o formaldehydzie – to prawda, że można się nim zatruć podczas wapowania, lecz jest to następstwo podkręcenia moda do naprawdę wysokich temperatur. Takie podkręcenie nie jest nawet możliwe w przypadku większości modów, dostępnych obecnie na rynku.

Tradycyjnie już, Gottlieb skupia się bardziej na szykanowaniu wapingu za samo istnienie, nie wspominając nawet o samym problemie palenia pośród nieletnich. Unikanie pytań, szerzenie nieprawidłowych informacji – naprawdę współczuję amerykańskiemu rynkowi sprzętu do vape’u.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o