Bez kategorii

Historia sukcesu marki Xiaomi


Chińska firma Xiaomi jest obecnie zaliczana do największych na świecie producentów telefonów komórkowych. To dosyć ciekawa sytuacja, ponieważ jeszcze kilka lat temu praktycznie nikt o niej nie słyszał. Xiaomi powstało w roku 2010, a jej założycielem jest Lei Jun – w dalszym ciągu pozostający prezesem firmy. Pieniądze na rozwój swojego biznesu Jun pozyskał sprzedając Amazonowi w 2004 roku prowadzony przez siebie internetowy sklep z grami i muzyką Joyo. Uzyskał w ten sposób około 75 milionów dolarów, które przeznaczył na budowę marki mającej w przyszłości konkurować z gigantami takimi jak Apple czy Samsung. Pierwszy smartfon xiaomi trafił do sprzedaży w sierpniu 2011 roku. Telefon xiaomi Mi 1 okazał się dużym sukcesem i znalazł ponad 7 milionów nabywców. Jego największa zaletą była cena – telefon był prawie 50 procent tańszy od konkurentów z podobną specyfikacją techniczną.

Porównania do Apple

Od samego początku działalności Xiaomi jest porównywane do Apple. Wpływ na to ma kilka czynników, a najważniejszym z nich jest wygląd pierwszych smartfonów xiaomi. Ich projekt wyraźnie nawiązywał do designu urządzeń z nadgryzionym jabłkiem. Wiele osób twierdziło, że Xiaomi Mi 1 to po prostu kopia iPhone’a. Kolejne modele już coraz mniej przypominały konkurencję, ale do Xiaomi przylgnęła na stałe metka chińskiego Apple. Zresztą sam Lei Jun wielokrotnie wspominał, że Steve Jobs i jego firma to dla niego wzór do naśladowania.

Nietypowa strategia marketingowa

siedziba xiaomiOd samego początku działalności Xiaomi sztywno trzyma się swoich podstawowych zasad. Zaliczymy do nich min. ograniczoną liczbę produktów w ofercie oraz brak tradycyjnego marketingu i reklamy. Strategia Xiaomi bazuje na poleceniach swoich klientów. Firma nie współpracuje z żadnymi sklepami oraz operatorami komórkowymi, a jej reklam nie zobaczymy w telewizji i internecie. W ten sposób Xiaomi ma całkowitą kontrolę nad cenami swoich produktów oraz sprzedażą. Pieniądze zaoszczędzone na reklamie przekładają się na niższe ceny oferowanych urządzeń przy zachowaniu takiej samej jakości i specyfikacji jak konkurenci.

Zaskakujące wyniki sprzedaży

Xiaomi raczej nie chwali się swoimi sprawozdaniami finansowymi – trudno więc o jakieś wiarygodne dane. Znacznie łatwiej o statystyki sprzedaży poszczególnych modeli, co z pewnością daje nam obraz tej marki i pokazuje jej rosnącą rolę na rynku elektroniki. Pierwszy smartfon xiaomi Mi 1 sprzedał się w 7 milionach egzemplarzy, co zdecydowanie przerosło oczekiwania firmy. Kolejne modele radziły sobie już coraz lepiej – Mi 2 kupiło 15 milionów osób, a w samym 2013 roku Xiaomi sprzedało ponad 19 milionów urządzeń. W 2015 roku chiński producent sprzedał około 70 milionów smartfonów, a jego apetyt cały czas rośnie. Marka staje się coraz popularniejsza, a jej rozpoznawalność już dawno wyszła poza granice Azji. We wrześniu 2016 roku w Polsce pojawiła się oficjalna dystrybucja i sklep z Xiaomi – dotychczas można było kupić urządzenia wyłącznie za granicą.