Podstawy (W&P)

Historia VTC5 – czyli jak się wymknąć śmierci


Wśród wielu z was krążą mity o tym, że ogniwa Sony’ego pod nazwą VTC 4 czy też 5 nie są już produkowane. I owszem, jest to mit. Zaraz wyjaśnię wam pokrótce dlaczego.

Istotą problemu jest… Atom

Wszyscy trąbią naokoło, że VTC5 nie są już produkowane, a nie jest to prawda.

Sony musiał wstrzymać na jakiś czas produkcję tych ogniw, ze względu na… Katastrofę w Fukushimie. W pobliżu były położone fabryki ogniw, a zniszczenia zmusiły koncern do ich zamknięcia. Skończyło się to ekstremalnym wsiąknięciem owych 18650’tek i ich zniknięciem z rynku.

Troszeczkę potem, Sony uruchomił fabrykę na Filipinach. Dzięki temu, ogniwa wróciły do gry, a karty z powrotem ułożyły się w karocę asów.

List, który krąży po sieci jako pseudo-dowód to tak naprawdę zupełnie co innego – mówi on o tymczasowym zamknięciu produkcji jednak nie mówi o katastrofie. Przede wszystkim mówi on jednak o innym, istotnym fakcie.

Oto oryginał:

“Thank you for your inquiry.

The 18650(VTC) type batteries are no longer manufactured by Sony.

This product was never intended for individual, public sale and are not eligible for warranty or engineering support. It was only available to OEM makers of specific devices.

The specifications and markings on the battery may vary depending upon the OEM’s requirements. Therefore, it is difficult to determine the true manufacturer or authenticity of the batteries without physical inspection and manufacturing code research.

This type of battery seems to be widely available on the internet market through non-authorized resellers. Therefore, Sony is not liable for the performance or use of this type battery for non-intended purposes. Such applications should be done at the user’s own risk. Furthermore, any battery of this type claimed to be Sony brand may be older stock. We apologize that we cannot offer further assistance with this matter. Sincerely, Sony”

Sony mówi w tym liście, że akumulatory VTC5 nie są już produkowane. Owszem, dopóki prezes Sony nie potwierdził wznowienia produkcji na Filipinach, została zawieszona.

Mówią też, że VTC nigdy nie były przeznaczone na rynek konsumencki – były one dostarczane większym producentom korporacyjnym jako ogniwa do zgrzewania w większe paczki, jako zestawy akumulatorowe do różnych sprzętów. A dlaczego nasze są niezgrzewane?

Bo Sony nie zgrzewał ich u siebie, a dostarcza dalej pojedyncze ogniwa, zgrzewają je dopiero producenci odbierający je od koncernu.

Ciekawostka – przyznali się też, że nie są w stanie odróżnić baterii fałszywej od oryginalnej bez inspekcji kodów badań i inspekcji fizycznej. Trochę zabawne…

I to by było na tyle

Nasze ulubione akusy żyją i mają się dobrze. Jeśli chcecie poczytać nieco więcej – informacje w języku angielskim znajdziecie tutaj:Dyskusja na portalu Reddit z odnośnikiem do konferencji

Polecam też obejrzeć film z konferencji kilku interesujących postaci, które się tam pojawiają – jest tam kilku świetnych modderów zza oceanu. Mówią bardzo sensownie – a przekazują najważniejsze informacje.