Wiedza & Porady

Jak bezpiecznie korzystać z papierosa elektronicznego?


Odpowiedź na niniejsze pytanie wydaje się banalna: bezpieczne korzystanie z e-papierosa polega na stosowaniu się do zaleceń producentów. Z góry przepraszam, że będę tutaj pisał o rzeczach oczywistych, przynajmniej dla większości użytkowników. Jednak doświadczenie mnie nauczyło, że rzeczy oczywiste bardzo często wcale oczywiste nie są.

Większość użytkowników zapomina o dokładnym zapoznaniu się z instrukcją zakupionego urządzenia. Dołączona do e-papierosa instrukcja, powinna zawierać dokładny i szczegółowy opis wskazówek określających sposób działania konieczny do prawidłowego użytkowania urządzenia. Jednak korzystający z e-papierosów użytkownicy, często zapominają się z nią zapoznać. Z góry zakładają, że znają wytyczne, choćby intuicyjnie wiedzą, jak posługiwać się e-papierosem. Albo też, jeśli kupią używany sprzęt, nie mają możliwości zapoznać się z instrukcją i techniczną specyfiką urządzenia.

KTO MA NAJWIĘCEJ PROBLEMÓW?

e-papierosWszyscy lubimy czerpać przyjemność, zabawę i relaks z wapowania. Czy to w domu z rodziną, czy na imprezie ze znajomymi lubimy się inhalować. Jednak, czy aby na pewno wiemy, jak bezpiecznie korzystać z naszych urządzeń?

Najwięcej problemów mają osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z e-paleniem, tzn. przechodzą z tradycyjnych papierosów na e-papierosy. Problemy, z którymi spotykają się najczęściej, to: wycieki liqiudu z grzałki, spalenizna, mała ilość wydmuchiwanych oparów, niewyczuwalny smak. Źródeł tych problemów można szukać w różnych miejscach. Częstą przyczyną jest niewłaściwe użytkowanie e-papierosa. Warto pamiętać, że rodzaj sprzętu ma również wpływ na komfort e-palenia.

PORADY

Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które mogą się przydać, zarówno tym bardziej doświadczonym, jak i początkującym.

1. Nigdy nie zostawiaj baterii bez nadzoru, zwłaszcza ładującego się akumulatora. Zasada ta jest bardzo ważna, ponieważ wykorzystywane w e-papierosie ogniwa litowo-jonowe mogą stanowić zagrożenie. Przechowywane w niewłaściwych warunkach nie są dla nas bezpieczne. Lepiej pilnuj jak oka w głowie swojej baterii.

2. Kupuj od renomowanych producentów i dystrybutorów. To w dużej mierze gwarancja bezpieczeństwa. Nie zawsze niska cena zapewnia wysoką jakość produktu.

papieros elektroniczny3. Jeśli już kupiłeś e-papierosa, pamiętaj, że korzysta się z niego inaczej niż z papierosa tradycyjnego – mam na myśli technikę zaciągania. Zaciągaj się powoli, spokojnie i dłużej. Zasada ta ma duże znaczenie w przypadku clearomizerów dolnogrzałkowych. Zapobiega to problemowi wycieków. A jeśli nie udało ci się temu przeciwdziałać i liquid się wylał, natychmiast oczyść sprzęt.

4. Przycisk inicjujący podgrzewanie wciskaj około pół sekundy przed zaciągnięciem.

5. Aby zapobiegać wyciekom liquidu, pamiętaj by trzymać e-papierosa w pozycji pionowej. Wertykalne ułożenie dotyczy jednak głównie clearomizera dolnogrzałkowego. Inaczej sprawa wygląda w przypadku clearomizera górnogrzałkowego. Musimy wtedy pamiętać, by co jakiś czas przechylać e-papierosa, tak by liquid mógł zostać podgrzany. Dzięki temu unikamy efektu spalenizny

6. Jeśli zaczniesz odczuwać trwałe zmiany smakowe podczas inhalacji – zmniejszenie intensywności, posmak spalenizny, to znaczy, że nadszedł moment, aby wymienić grzałkę. W zależności od typu e-papierosa, czas przydatności grzałki wydłuża się lub skraca. Średnio okres użytkowania, przy intensywnym paleniu wynosi około trzy tygodnie.

7. Pamiętaj, by regularnie, przyjemniej od czasu do czasu zdemontować papierosa elektronicznego i go przeczyścić. Szczególnie obchodź się z grzałką i baterią.

8. Może zdarzyć się tak, że liquid przedostanie się do clearomizera. Nie powinien znaleźć się w tym kanale powietrznym. Należy go wtedy jak najszybciej przedmuchać, przeczyścić i wysuszyć ten element naszego urządzenia. W przeciwnym razie problem będzie narastał.

9. W razie utrzymujących się problemów należy zainwestować w inny, nowy clearomizer. Oczywiście w przypadku, jeśli mamy pewność, co do tego, że źródłem problemów jest sprzęt. Wraz z zdobywanym doświadczeniem podczas inhalacji, drobne usterki użytkownicy będą mogli usunąć sami.

e-papieros10. Zdarzają się również problemy z baterią, ale bardzo rzadko. Mam tu na myśli baterię nietrzymającą napięcia, co powoduje silniejsze zaciąganie się i dodatkowo zwiększa ryzyko przecieku. W takim przypadku należy wymienić baterię.