Podstawy (W&P)

Jak bezpiecznie naładować baterię do e-papierosa?


Dobrej jakości elektroniczne papierosy czy mechaniczne mody są naprawdę bezpieczne – wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach użytkowania. Każdego dnia, na całym świecie używane są przecież miliony baterii, współpracujące z różnymi urządzeniami do wapowania. Pomimo tego nie słychać za bardzo o jakichś incydentach związanych z ich udziałem. W przypadku tak medialnego tematu jak e-papierosy, z pewnością od razu byśmy o nich wiedzieli. Było co prawda kilka głośnych wypadków, ale wszystkie te zdarzenia łączy jedna rzecz – błędy użytkownika. W urządzeniach przeznaczonych do wapowania stosuje się akumulatorki, które działają podobnie do tych wykorzystywanych w telefonach komórkowych czy laptopach. Czy przeszło ci kiedyś przez myśl, że telefon mógłby nagle wybuchnąć?

Przeczytaj instrukcję!

Zanim zaczniesz korzystać ze swojego e-papierosa przeczytaj jego instrukcję obsługi. To, że korzystałeś już kiedyś z e-papierosa nie oznacza wcale, że z świeżo zakupionym modelem należy postępować tak samo. W elektronicznych papierosach mogą być wykorzystywane różne rodzaje baterii. W związku z tym musisz też pamiętać, że do twojego urządzenia pasują tylko wybrane rodzaje akumulatorków i ładowarek. W instrukcji obsługi znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące właściwości i obsługi zakupionej baterii.

Korzystaj z właściwej ładowarki

e-papierosE-papierosa ładuj wyłącznie za pomocą przeznaczonej do niego ładowarki. Nie korzystaj z ładowarek do telefonów komórkowych, laptopów czy uniwersalnych modeli do różnych urządzeń. To, że da radę je podłączyć nie oznacza wcale, że będą one właściwie współpracowały z twoim e-papierosem. Warto np. wiedzieć, że wszystkie baterie o pojemności ponad 650mAh powinny być ładowane za pomocą ładowarki z prądem ładowania przynajmniej 420mA. Analogicznie do mniejszych baterii i starszych typów e-papierosów powinno się korzystać z ładowarek z mniejszym prądem ładowania – np. 120mAh.

Prawidłowe ładowanie

Większość baterii i ładowarek dołączanych do zestawów z e-papierosami jest wyposażonych w różne systemy bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać o tym żeby:

 • przed rozpoczęciem ładowania oczyścić styki za pomocą suchej szmatki
 • upewnić się, że bateria jest odpowiednio dokręcona do ładowarki. Podczas przykręcania poczujesz lekki opór – nie dokręcaj akumulatorka na siłę bo możesz go uszkodzić
 • nie zostawiać ładowanej baterii na dłuższy czas bez nadzoru
 • ładować baterię z dala od łatwopalnych materiałów
 • nie ładować uszkodzonej baterii
 • odłączyć baterię od razu po zakończeniu ładowania
 • nie ładować baterii w rozgrzanym samochodzie
 • odłączyć baterię od ładowarki, jeśli czujesz, że akumulatorek się nagrzewa
 • nie ładować baterii, które nie działają
 • trzymać urządzenia z dala od dzieci
 • nie zostawiać ładującej się baterii na noc

Problem z baterią?

Jeśli masz jakieś problemy ze swoją baterię (nie działa, nie chce się włączyć lub wyłączyć) do e-papierosa – zajrzyj w TO miejsce.