Podstawy (W&P)

Jak dobrać do siebie parownik?


Ilość parowników dostępnych na rynku jest bardzo duża. Każdy się praktycznie czymś od siebie różni. W każdym można z powodzeniem używać właściwie wszystkich kombinacji knotów i głównie różną się one ceną. Jak więc wybrać odpowiedni parownik pod siebie?

Niestety, dopóki nie spróbujemy to nie ocenimy tego co nam odpowiada. Większości ludzi wybiera zwykły klasyczny clearomizer na gotowym sznurkowym knocie, ale jeśli szukasz czegoś nowego i lepszego to ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Czym jest parownik?

clearomizerZacznijmy może od czegoś takiego jak dripper. Jest to parownik właściwie do próbowania liquidu, ponieważ nie ma on zbiorniczka i napełnić go można jedynie poprzez wyciągnięcie ustnika i skroplenie kilku kropli płynu na knot w środku. Wszyscy moi znajomi są przeciwnikami tego typu parownika, lecz ja jestem jego fanem. Smak jest o niebo lepszy, chmura dużo większa i moc kilkukrotnie bardziej odczuwalna. Dlatego w szybkim tempie można zejść na niższą zawartość nikotyny. Dodatkowo grzałki kręci się tak banalnie, że nawet amator sobie szybko z tym poradzi.

Można nakręcić knot wykonany ze sznurka, siatki mesh, waty i czego tylko chcemy, fajne są również opcje z tego typu parownikami, które posiadają możliwość nakręcenia 2,3 i nawet 4 grzałek jednocześnie – chmura jest wtedy ogromna! Posiada niestety kilka wad. Grzałka i knot szybko się przepalają i często trzeba je wymieniać. Dodatkowo non stop trzeba zakraplać knot i łatwo jest go przepalić. Ale każdy waper powinien posiadać chociaż jeden model w swojej kolekcji! Są to chyba jedne najtańszych parowników na rynku, więc dużo nie ryzykujemy.

Kartomizery

kartomizerInnym rodzajem są kartomizery, nie będziemy się nad nimi długo rozwodzić, ponieważ wyginęły one śmiercią naturalną już jakiś czas temu i stosowane są tylko w tanich e-papierosach, które przypominają wyglądem prawdziwe papierosy. Jest to watka z grzałką w środku, którą musimy nasączyć. Chmurki były z tego małe, smak słaby, a kopnięcie nikotynowe praktycznie niezauważalne. Posiadają one jednak rzesze fanów, którzy nadal próbują udoskonalić tego typu parownik.

Klasyczne clearomizery

Clearomizery klasyczne są spotykane we wszystkich sklepach i stoiskach. Są to zazwyczaj zwykłe parowniki z wymiennymi grzałki na sznurku. Plusy? Łatwość i szybkość wymiany grzałki i napełnienia. Natomiast dużym minusem jest częste przeciekanie i średniej jakości chmura, siła nikotyny i smak. Największym ich plusem jest chyba dostępność części wymiennych, ponieważ dostępne są one wszędzie. Polecane są przede wszystkim na początku wapowania, póki nie wiemy jeszcze czy jest to odpowiedni sposób inhalowania nikotyny.

Parowniki dostosowane do knota z siatki mesh.

To opcja pod tytułem, ile waperów i ile parowników, to tyle opinii. Są osoby które uważają, że jest to jedyne sensowne rozwiązanie na inhalację, bo smak jest intensywny, siła nikotyny rośnie, a ilość pary wypuszczanej przez nas jest nie do opisania. Jednak tego typu parowniki są dość drogie, a zrobienie grzałki i knota w sposób idealny wywaga sporej sprawności. Jest to praktycznie niemożliwe dla początkujących, a przynajmniej bardzo trudne i wymaga dużego doświadczenia. Innym minusem jest to, że podczas korzystania z tego typu parowników wymagane jest posiadanie moda mechanicznego, co oznacza dodatkowe koszty. Parownik jest dedykowany raczej bardziej zdolnym i doświadczonym waperom, ale cierpliwość na pewno wynagrodzi swoimi zaletami!

Przedstawione przeze mnie parowniki, to tylko podstawowe kategorie, bo gdybym chciał odpisać wszystkie, na pewno zeszło by się kilka dni z pisaniem i ty drogi czytelniku zrezygnował byś w połowie. Po tym tekście, jeśli dotrwałeś do końca, na pewno zgłębisz temat! Powodzenia!