papieros elektroniczny a zdrowie Podstawy (W&P)

Jak e-papieros wpływa na zdrowie?


Papierosy elektroniczne przypominają swoje tradycyjne odpowiedniki tylko wyglądem. E-papieros pomimo tego, że zaspokaja głód nikotynowy jak papieros analogowy, zupełnie inaczej wpływa na ludzki organizm oraz otoczenie. Paląc tradycyjne papierosy do organizmu dostaje się bardzo dużo rakotwórczych oraz toksycznych związków, które niekorzystnie wpływają na zdrowie oraz samopoczucie.  Możemy pośród nich wymienić min.: tlenek węgla, amoniak, aceton, toluen oraz piren. Przyczyniają się one do wielu chorób układu krwionośnego oraz oddechowego, nowotworów oraz zmniejszenia wydolności i osłabienia.

Bezpieczne palenie?

Elektroniczny papieros nie wydziela szkodliwych związków, które można znaleźć w zwyczajnych papierosach. W urządzeniu nie zachodzą także żadne procesy spalania. Mgiełka, którą zaciąga się e-palacz powstaje w wyniku podgrzania płynu z nikotyną. Każdy ma możliwość wyboru  jej mocy oraz ulubionego smaku. Paląc elektronicznie do organizmu dostarcza się jedynie nieszkodliwe opary składników liquidu znajdującego się w kartomizerach i  kartridżach. Występują one w bezpiecznych stężeniach oraz formie. E-papieros nie wydziela nieprzyjemnych zapachów oraz szkodliwego dymu. Urządzenia można używać praktycznie wszędzie ponieważ nie ma w jego przypadku ryzyka biernego palenia. Mgiełka wdychana oraz wydychana przez e-palacza nie zawiera szkodliwych substancji i szybko ulatnia się w powietrzu.

Neutralny wpływ

Papieros elektroniczny jest praktycznie neutralny dla człowieka. Jedyny zauważalny wpływ urządzenia na organizm to dostarczanie nikotyny w bardzo czystej postaci. Nie występują poza tym żadne efekty uboczne oraz uczulenia. Niektóre osoby mogą jednak źle reagować na określone składniki płynu z nikotyną lub materiały, z których wykonano e-papierosa. Takie zagrożenie występuje jednak w przypadku wszystkich produktów spożywczych oraz urządzeń dostępnych na rynku. W razie wystąpienia niepokojących objawów poleca się zaprzestanie e-palenia lub wymianę używanego modelu elektronicznego papierosa. Podobnie powinno reagować się w przypadku pojawienia się cięższych objawów.

Kto nie powinien palić?

Elektroniczne palenia odradza się: osobom uczulonym na składniku płynu z nikotyną, kobietom w ciąży, osobom z zaburzeniami układu krążenia i oddechowego, osobom niepełnoletnim. Korzystać z e-papierosów nie powinny także osoby, które nie miały żadnych wcześniejszych doświadczeń z nikotyną. To bardzo silnie uzależniająca substancja, dlatego papieros elektroniczny powinien być przeznaczony dla osób starających się odstawić zwyczajne palenie lub zmienić sposób przyjmowania nikotyny na bezpieczniejszy dla zdrowia.