Bazy I Aromaty

Jak samodzielnie przygotować liquid do e-papierosa?


Przygotowanie płynu do e-papierosa w domu jest bardzo proste i tańsze od kupowania gotowych, markowych liquidów. Do sporządzenia liquidu potrzebna nam będzie baza nikotynowa oraz aromat lub koncentrat, który nada całości odpowiedniego smaku.

Wybór bazy

W sklepach znajdziemy różne moce oraz rodzaje baz. Jeśli chodzi o wybór mocy, najlepiej jest sugerować się dotychczas używanymi przez nas liquidami. Bazy oznaczane są podobnymi wartościami jak gotowe płyny do e-papierosów i jest to zazwyczaj wielokrotność liczby 6.

Rodzaj bazy zależy od jej składu, a dwa najpopularniejsze typy baz to PG (oparte na glikolu propylenowym) i VG (glicerynie roślinnej). Bazy VG są zdecydowanie gęstsze, co może utrudniać ich transport ze zbiornika na grzałkę. Bazy PG są mniej lepkie i lepiej spływają na grzałkę, ale dają mniej obfitą chmurę niż bazy VG. W sprzedaży dostępne są też różne rodzaje i stężenia baz mieszanych PG/VG jak np. 50/50 lub 70/30.

Zaleca się szczególną ostrożność przy pracy z bazami, które mają stężenie większe niż 36mg/ml. Mogą być one szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia.

Wybór aromatu

Producenci oferują wiele różnych aromatów, a wszystkie z nich są bardzo stężone. Nie warto więc kupować ich większych ilości. Podobnie wygląda kwestia koncentratów, te jednak są jeszcze bardziej intensywne od aromatów. Można spokojnie założyć, że aromatu dodajemy dwa razy więcej niż koncentratu.

Standardowo przyjmuje się, że 1 kropla aromatu przypada na 1 ml bazy.

Jak przygotować liquid?

przygotowywanie liquidu do e-papierosaDo przygotowaniu liquidu będziemy potrzebować:

  • 3 buteleczki 10 ml do przechowywania płynu
  • strzykawkę
  • bazę nikotynową
  • aromat lub koncentrat

Do czystych buteleczek nalewamy aromat lub koncentrat, a następnie za pomocą strzykawki całość dopełniamy bazą nikotyną. Warto przygotować sobie 3 warianty, które ułatwią w przyszłości dobór intensywności smaku.

1 buteleczka – 10 kropel aromatu + baza
2 buteleczka – 20 kropel aromatu + baza
3 buteleczka – 30-25 kropel aromatu + baza

Po przygotowaniu wszystkiego, odstawiamy płyny na tydzień do jakiegoś suchego i ciemnego miejsca. Warto też pamiętać o codziennym potrząsaniu buteleczką.