e-papierosy a zdrowie Podstawy (W&P)

Jak zachowuje się organizm po zmianie na e-palenie?


Odstawienie zwyczajnego palenia na rzecz elektronicznych papierosów, nie ma żadnego negatywnego wpływu na funkcjonowanie organizmu. E-papieros idealnie sprawdza się jako środek wspomagający rzucanie palenia i może w znaczący sposób przyczynić się do odzwyczajenia się od nikotyny. W przypadku palaczy decydujących się na nagłe odstawienie papierosów, może wystąpić wiele negatywnych objawów pod postacią problemów z koncentracją lub samopoczuciem. Dla wielu osób jest to główny powód szybkiego powrotu do starego nałogu.

Czysta nikotyna

E-papieros w pełni zaspokaja głód palenia oraz wszystkie nawyki związane z tradycyjnym paleniem.  Jego wielką zaletą jest możliwość samodzielnego regulowania dawek nikotyny. Tym sposobem można łatwo przeprowadzić kurację, polegającą na stopniowym zmniejszaniu stężenia mocy nikotyny. Po jakimś czasie organizm powinien przyzwyczaić się do jej zupełnego braku. Zamiana zwykłych papierosów na elektroniczne sprawia, że organizm zaczyna lepiej funkcjonować. Efekty są zauważalne już po kilkunastu dniach od porzucenia zwykłego palenia. Wiele naturalnie zależy od ilości wypalanych wcześniej papierosów.

Pozytywne zmiany

Paląc elektronicznie do organizmu nie dostarcza się żadnych szkodliwych związków. Działanie elektronicznego papierosa polega na podgrzaniu płynu z nikotyną – liquidu. Podczas tego procesu nie dochodzi do procesów spalania i powstawania substancji smolistych. E-palenie oznacza inhalację wyłącznie oczyszczonej nikotyny, która sama w sobie nie powoduje nowotworów. Osoba decydująca się przejść na alternatywne palenie może liczyć na poprawę kondycji fizycznej oraz zmniejszenie dolegliwości związanych z kaszlem i oddychaniem. Znacznej poprawie ulegają zmysły smaku oraz węchu.

Widoczne efekty

E-papieros wydziela mgiełkę, która jest całkowicie bezwonna i bezpieczna dla otoczenia. Osoba wybierająca e-palenie zamiast tradycyjnych papierosów z pewnością dostrzeże poprawę stanu swoich włosów, paznokci, zębów oraz cery. Do organizmu w dalszym ciągu jest dostarczana nikotyna, ale praktycznie wszystkie pozostałe szkodliwe czynniki związane ze zwyczajnym paleniem zostają wyeliminowane. Rzucenie papierosów to wielkie wyzwanie dla organizmu oraz otoczenia dotychczasowego palacza. Decyzja powinna być szczegółowo przemyślana, a cały plan rzucania dokładnie opracowany. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy lekarzy lub specjalistów od uzależnień. Odpowiednio wykorzystany papieros elektroniczny z pewnością okaże się pomocny w rzuceniu papierosów.