Podstawy (W&P)

Jesteś nowoczesny? Bądź też kulturalny


 

Bardzo często można usłyszeć lub przeczytać w Internecie mnóstwo zarzutów dotyczących niekulturalnych i uciążliwych zachowań palaczy. Jednak waperzy też zaczęli od pewnego czasu trochę przesadzać i coraz częściej są odbierani na równi z użytkownikami analogów. Być może jest to w pewnym stopniu efektem reklam e-papierosów, mówiących na przykład “można ich używać gdzie się chce” czy “nie dotyczą ich zakazy”?

Oczywiście, w elektronicznych papierosach nie ma tytoniu, więc rzeczywiście, nie trzeba się przejmować tym, że w danym miejscu wisi tabliczka z zakazem palenia. Przynajmniej formalnie nie trzeba – kary nie dostaniemy. Natomiast opinia, jaką możemy sobie wyrobić nieakceptowanymi społecznie zachowaniami, będzie znacznie bardziej dotkliwa i przeniesie się na wszystkich waperów, niezależnie od ich osobistej kultury.

E-papieros w niektórych miejscach jest równie nieakceptowany, co analog

Część osób, zwłaszcza tych, które nigdy nie paliły, uważa, że właściwie nie powinno się korzystać z elektronicznych papierosów nigdzie tam, gdzie “normalne” są zabronione. Jest to w pewnym sensie prawidłowe podejście: w końcu zakazy powstały nie tylko ze względu na szkodliwość analogów, ale również dlatego, że czasami puszczenie dymka zwyczajnie przeszkadza innym osobom. Na pewno więc należy powstrzymać się od wapowania:

  • w restauracjach, pizzeriach i różnych innych miejscach, gdzie ludzie przychodzą po to, żeby spokojnie zjeść;
  • w środkach transportu, a więc w autobusie, tramwaju, metrze, autokarze, pociągu, taksówce, jeśli kierowca nie udzielił zgody;
  • w skupiskach podróżnych na dworcach, lotniskach, przystankach;
  • w miejscach związanych z kulturą, takich jak kina, muzea, wystawy, teatr, filharmonia;
  • w innych dużych skupiskach ludzi, np. sklepach, galeriach handlowych.

Wśród środków transportu celowo nie ma samolotu. Tutaj sprawa nie jest wcale łatwa, bo niektóre linie mają wprost w regulaminie zakaz korzystania z e-papierosów podczas lotu, inne przeciwnie, same sprzedają jednorazówki na pokładzie, a część w ogóle nie interesuje się tym, czy pasażer z takiego urządzenia korzysta. Najlepszą opcją jest więc upewnienie się przed dłuższą podróżą, jak to wygląda u przewoźnika, którego wybraliśmy.

A gdzie spokojnie można zaciągnąć się e-papierosem?

Właściwie nie ma nic złego w wapowaniu sobie spokojnie wszędzie tam, gdzie nie znajdujemy się wśród wielu ludzi: na korytarzach galerii handlowej, jeśli są względnie pusty, w holu teatru czy kina, kiedy inni są zajęci oglądaniem filmu lub przedstawienia, w pociągu, o ile wyjdziemy po prostu na korytarz. Nie powinno też sprawić problemu korzystanie z e-papierosa na masowych koncertach na świeżym powietrzu, na plaży, w parku – zwłaszcza że wiele osób i tak pali tam analogi.

Tak naprawdę, jedynym wyznacznikiem powinno być to, czy znajdują się wokół nas ludzie, którym może przeszkadzać nasz “dymek”. I nie jest istotne, czy jest on szkodliwy, czy nie jest. Wielu osobom i tak kojarzy się z biernym paleniem i sprawia im zwyczajnie dyskomfort, a należy do tego dodać jeszcze fakt, że często liquidy mają dość oryginalne zapachy, które nie każdemu przypadną do gustu. Można oczywiście dyskutować, że to samo dotyczy silnych perfum czy spoconego ciała, ale skoro zwykle chodzi o powstrzymanie się od e-palenia raptem przez kilkanaście minut, to po prostu to zróbmy. Dla komfortu innych i dobrej opinii na nasz temat.

E-papieros w miejscu pracy

Nie ma żadnych konkretnych przepisów czy rozporządzeń regulujących korzystanie z e-papierosów w czasie pracy. Powinny to regulować same firmy w wewnętrznych regulaminach. Niektóre nie mają nic przeciwko, w innych obowiązuje zakaz. Jednak nawet tam, gdzie pracodawca nie ma nic przeciwko, musimy korzystać z własnego zdrowego rozsądku. Niemile widziane będzie zawsze e-palenie w trakcie obsługiwania klienta firmy i nie ma znaczenia, czy chodzi o kasjerkę w markecie, czy doradcę w banku. Z drugiej strony, jeśli pracujemy “przy biurku”, a inne osoby w pomieszczeniu (i oczywiście szef) nie mają nic przeciwko, to nawet mimo zakazu palenia, można spokojnie z papierosa elektronicznego korzystać.