Akumulator litowo-jonowy – najpopularniejsze źródło zasilania papierosów elektronicznych. Akumulatorki wykorzystywane w e-papierosach mogą różnić się pojemnością oraz sposobem włączania urządzenia – dostępne są modele uruchamiane ręcznie oraz automatycznie podczas zaciągania. Nadają się one do wielokrotnego ładowania i mogą mieć stałe lub regulowane napięcie pracy. Dużo mniej popularne i powszechne są wersje jednorazowe.
Analog – potocznie o zwyczajnym papierosie.
Atomizer – znajdziemy go w e-papierosach starszego typu. Element ten pełni rolę grzałki zamieniającej płyn z nikotyną w dym do zaciągania się. W nowoczesnych papierosach elektronicznych jego rolę przejął prostszy w obsłudze i wydajniejszy clearomizer.
Aromat – dzięki niemu liqudy mają określony smak i zapach. Paleta smaków jest praktycznie nieograniczona – w sprzedaży dostępne są min. liquidy o smaku napojów energetyzujących czy niektórych potraw.
Bateria – popularne określenie akumulatorków litowo-jonowych wykorzystywanych w e-papierosach.
Bateria manualna – akumulatorek uruchamiany ręcznie przez użytkownika. Przed zaciągnięciem się trzeba wcisnąć przycisk umieszczony na baterii.
Bateria automatyczna – akumulatorek, który włącza się sam podczas zaciągania. Dwa najpopularniejsze rodzaje tego typu włącznika to: podciśnieniowy i akustyczny.
Bazowy roztwór (baza) – specjalny płyn, który umożliwia samodzielne przygotowywanie liquidów. Zawiera oczyszczoną nikotynę oraz substancje niezbędne do powstania mgiełki takie jak glikol propylenowy oraz gliceryna roślinna.
CE znak – umieszczenie go na produkcie oznacza, że spełnia on wymagania stawiane przez dyrektywy tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej. Dotyczą one przede wszystkich norm bezpieczeństwa użytkowania oraz ochrony zdrowia.
Chmurzenie – jedno z wielu popularnych określeń oznaczających palenie e-papierosów. Inne z nich to min. e-palenie, wapowanie czy e-dymienie.
Clearomizer – system grzewczy stosowany w nowoczesnych typach elektronicznych papierosów, który jest rozwinięciem i ulepszeniem kartomizera. W przeciwieństwie do swojego poprzednika nie jest wypełniony watką oraz umożliwia kontrolę poziomu liquidu i wymianę grzałki. Jego największe zalety to prosta obsługa oraz możliwość wielokrotnego napełniania.
Drippowanie – sposób wapowania z wykorzystaniem parowników RDA. Metoda ta polega na bezpośrednim zakraplaniu płynu na grzałkę.
Dym z e-papierosa – w rzeczywistości e-papieros nie wydziela dymu, a bardziej coś w rodzaju mgiełki. Patrz: mgiełka.
E-cig – skrót ang. electronic cigarette, e-cigarette. Oznacza po prostu papierosa elektronicznego.
E-liquid – płyn wykorzystywany w papierosach elektronicznych. W jego skład wchodzi glikol propylenowy, gliceryna, nikotyna oraz aromat nadający całości określony smak. Dostępne są również płyny bez zawartości nikotyny – tzw. zerówki.
E-liquidu przechowywanie– e-liquid powinien być trzymany w szczelnych pojemnikach z dala od światła i źródeł ciepła. Należy go zabezpieczyć przed dostępem dzieci lub zwierząt. Warto pamiętać, że pod wpływem światła i tlenu nikotyna szybko traci swoje właściwości.
E-liquidu trwałość – w większości przypadków czas przydatności liquidu wynosi około 2 lat. Szczegółowe informacje powinny być zawsze umieszczone na buteleczce z płynem.
E-p, e-p. – często używany skrót oznaczający po prostu e-papierosa.
E-palenia wpływ na zdrowie – trudny do jednoznacznego określenia ze względu na krótką historią nowoczesnych e-papierosów. Rzeczywisty wpływ e-palenia na ludzkie zdrowie będzie można poznać dopiero za kilkanaście lat. Potwierdzono jednak, że w e-papierosowej mgiełce nie ma wielu szkodliwych substancji wydzielanych podczas tradycyjnego palenia. Nie występuje w tym przypadku także efekt biernego palenia.
E-palenie – inhalowanie mgiełki i poszczególnych składników liquidu powstałych w wyniku jego podgrzania.
E-palenie, przeciwwskazania – z e-papierosów nie powinny korzystać: osoby poniżej 18 roku życia, osoby cierpiące na choroby układu krążenia, kobiety w ciąży oraz osoby uczulone na poszczególne składniki płynu z nikotyną. Warto pamiętać, że e-papierosy są przeznaczone dla osób, które miały wcześniej styczność z nikotyną, a ich głównym celem jest zastąpienie bardziej szkodliwych zwyczajnych papierosów.
Gliceryna roślinna (VG) – wykorzystywana jako podstawowy lub dodatkowy składnik płynów do e-papierosów. Sprawia, że mgiełka jest bardziej intensywna a smak łagodniejszy.
Glikol propylenowy (PG) – podstawowy składnik większości liquidów dostępnych w sprzedaży. Może być również wykorzystywany podczas samodzielnego przygotowywania liquidów lub ich rozcieńczania. Substancja jest wykorzystywana także w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym.
Grzałka – zespół grzewczy, który znajdziemy w clearomizerze lub kartomizerze. Element odpowiada za podgrzanie płynu z nikotyną, co umożliwia wytworzenie mgiełki i inahlację. W nowoczesnych elektronicznych papierosach można wymienić samą grzałkę, co pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji i zadbać o odpowiedni smak palonego liquidu.
Jednorazówka –e-papieros jednorazowego użytku.
Kartomizer – połączenie atomizera oraz kartridża. W teorii element ten jest przeznaczony do jednorazowego użytku, ale w praktyce istnieje możliwość jego ponownego wykorzystania.
Kartridż – element papierosa elektronicznego, który łączy zadania ustnika oraz zbiorniczka z watką nasączoną liquidem.
Liquid – popularna nazwa płynu do e-papierosów. Inne podobne nazwy to e-liquid, płyn do e-p.
Ładowarka USB – urządzenie, które pozwala naładować akumulatorek za pomocą portu USB w komputerze lub innym tego typu sprzęcie.
Mod – potoczne określenie e-papierosów przygotowywanych i składanych samodzielnie z gotowych podzespołów przez e-palaczy. Nazywa się tak również wszystkie modyfikacje seryjnych urządzeń w wyniku zastosowania innych baterii, kartridży lub clearomizerów.
Mod elektroniczny – mody wyposażone w elektronikę, która pozwala na regulację mocy i napięcia oraz sprawdzanie na wyświetlaczu stanu naładowania baterii i oporności grzałki. Urządzenia tego typu są stosunkowo proste w obsłudze i zapewniają większe bezpieczeństwo użytkownikom niż mody mechaniczne.
Mod mechaniczny -mod pozbawiony elektroniki zapewniającej ochronę przed zwarciami. Urządzenia tego typu występują najczęściej jako rurki z przyciskiem u dołu. Wykorzystuje się w nich wymienne ogniwa wysokoprądowe. Mody mechaniczne słyną z prostej budowy i dużej wytrzymałości.
Mgiełka – popularna i najbardziej oddająca charakter e-papierosów nazwa dymu wydzielanego przez te urządzenia. Powstaje w wyniku podgrzania liquidu i nie zawiera szkodliwych substancji smolistych. Jest bezpieczna dla otoczenia i szybko ulatnia się w powietrzu.
Nikotyna – Organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów pirydynowych. Możemy go znaleźć również w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego.
Nikotyny działanie – nikotyna działa stymulująco, co przekłada się na przyjemność z e-palenia. Małe dawki nikotyny zmniejszają uczucie głodu, przyśpieszają bicie serca oraz przyczyniają się do rozszerzenia źrenic.
Odcięcie – w przypadku zbyt długiego lub intensywnego palenia następuje automatyczne wyłączenie e-papierosa. Zabezpieczenie pozwala uchronić grzałkę przed przegrzaniem i przepaleniem.
Papieros elektroniczny – urządzenie, które służy do inhalacji mgiełki powstałej po podgrzaniu liquidu. W zależności od konstrukcji, e-papieros może składać się z dwóch lub trzech elementów.
Para wodna – popularne, ale błędne określenie mgiełki z elektronicznego papierosa.
Płyn do elektronicznych papierosów – patrz: E-liquid.
RDA (Rebuildable Dripping Atomizer) – parownik służący do drippowania. Nie ma zbiornika na liquid, dlatego przed każdym wapowaniem należy zakroplić do niego płyn.
RTA (Rebuildable Tank Atomizer) – parownik wyposażony w zbiornik na liquid. Modele tego rodzaju mają zazwyczaj dużą pojemność i są proste w obsłudze.
Spalenizny smak – nieprzyjemny posmak podczas e-palenia spowodowany najczęściej przepaleniem grzałki w clearomizerze lub awarią atomizera. Może to być również efekt braku płynu w clearomizerze lub palenia bez nasączonej watki w kartridżu.
Tankomizer – atomizer wykorzystywany w e-papierosach starszej generacji.
Ustnik (drip) – część e-papierosa przeznaczona do chwytania ustami.
Zakraplanie – uzupełnianie płynu w clearomizerze lub nasączanie watki w kartridżu. W nowoczesnych e-papierosach można wlewać płyn bezpośrednio z buteleczki.
Wapowanie – popularne określenie e-palenia. Inaczej chmurzenie lub palenie e-papierosów.
Zerówka – liquid pozbawiony nikotyny lub beznikotynowy kartridż i kartomizer.