Wiedza & Porady

Myślisz, że spożywasz mniej nikotyny?


Wielu waperów twierdzi, że dzięki e-papierosom udało im się ograniczyć ilość nikotyny. Nie zawsze jest to jednak prawda – większość z nas tylko myśli, że wapowanie dostarcza nam mniej nikotyny, nie obliczając przy tym, jak to naprawdę wygląda w naszym przypadku. Jak się bowiem okazuje, nie powinniśmy kierować się jedynie samą informacją o ilości nikotyny w e-papierosie na opakowaniu liquidu.

Dla przykładu, wapując 3 mililitry dziennie, korzystając z liquidu o 18 ml/mg nikotyny, przerzucając się następnie na urządzenie sub-ohm i wapując 18 mililitrów płynu z 3 ml/mg nikotyny dziennie, dostarczamy sobie dokładnie tyle samo nikotyny. W obu wypadkach ilość nikotyny wynosi 54 miligramy, chociaż zwiększyliśmy ilość wykorzystywanego płynu sześciokrotnie.

Naukowo udowodnione

Nowe badanie, przeprowadzone przez trzy londyńskie uniwersytety, potwierdziło, że waperzy,  którzy pracują obecnie nad redukcją przyjmowanej przez nich nikotyny, kompensują to poprzez wdychanie większej ilości oparów. Powoduje to, że w dalszym ciągu przyjmują oni tyle samo nikotyny, co kiedyś. Innymi słowy, nie redukują jej wcale, chociaż myślą, że tak jest.

Wykazały to już wcześniejsze badania z 2016 roku, podczas których okazało się, że waperzy dobierają sobie indywidualne dawki nikotyny, aby zaspokoić wymogi swojego organizmu. Podczas owych badań, 27 waperów biorących w nich udział zaczęło korzystać ze sprzętu sub-ohm.

Wapowanie sub-ohm charakteryzuje się tym, że produkuje ono więcej dymu, niż zwykłe chmurzenie MTL. I chociaż niejeden waper preferuje sub-ohm, wszyscy zgadzają się, że urządzenia te wręcz pochłaniają wykorzystywane w nich liquidy. To właśnie dzięki temu produkcja oparów jest tak duża. Wyżej wspomniane badania wykazały, że chociaż waperzy zmniejszyli dawkę liquidów, opary produkowane przez sub-ohm wcale nie zredukowały przyjmowanej przez nich nikotyny. Wręcz przeciwnie, jej ilość była nawet nieco wyższa, niż wcześniej.

 

 

Czy redukcja nikotyny jest dla nas naprawdę tak ważna?

Ostatni wzrost popularności mocnych soli nikotyny w liquidach pokazuje, że wielu waperów preferuje małe chmury, lecz sporą ilość nikotyny. Jeżeli wypalimy cały zbiornik w JUUL, dostarczymy sobie około 44 mg nikotyny, zużywając tylko 0,75 mililitrów liquidu. Jest to bardzo oszczędna opcja, zwłaszcza wtedy, gdy nabędziemy urządzenia, których zawartość można uzupełnić.

Większość waperów rzucających nałóg chce jednak zmniejszać przyjmowaną przez siebie dawkę nikotyny, aby stopniowo, krok po kroku, dojść do liquidów całkowicie jej pozbawionych. Niestety, wielu z nas zapomina, że samo zmniejszenie nikotyny w liquidzie nic nam nie da, jeśli zaczniemy przy tym odruchowo palić więcej, aby zaspokoić swój głód.

Dla tych z nas, którzy martwią się o potencjalne zagrożenia związane z chmurzeniem, dobrym wyborem może być spożywanie małych ilości liquidu bogatego w nikotynę. Same badania wykazały, że zawartość chmury produkowanej przez tego typu płyny nie zawiera substancji, które znacząco zwiększyłyby ryzyko zachorowania na raka. Wręcz przeciwnie – naukowcy mówią, że chmura z e-papierosów jest dla nas całkowicie bezpieczna.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o