Vape-Wiadomości

Nowa Zelandia: akcje Big Tobacco spadają, vaping coraz popularniejszy


Nowa Zelandia doświadczyła rozkwitu wytwarzanych lokalnie produktów do wapowania. Jednak wiele osób jest sceptycznie nastawionych do marek vapingowe, kupowane przez starsze firmy tytoniowe.

„Światowa Organizacja Zdrowia donosi o stałym spadku liczby palaczy na całym świecie, a ceny akcji firm Big Tobacco ciągle spadają. Niektórzy analitycy scharakteryzowali vaping, jako egzystencjalne zagrożenie dla przemysłu tytoniowego, który skorzystał na zatruwaniu ludności przez dziesiątki lat.”

Vaping, według niektórych, jest zarówno pożądanym, jak i niechcianym produktem przez przedsiębiorstwa tytoniowe. Jednak jest to tylko jedna interpretacja faktów. Kolejną, bardziej sensowną, jest to, że firmy dostosowują się do zmieniających się warunków na rynku. Vaping odsunął nabywców od łatwopalnego tytoniu. W związku z powyższym, tradycyjne firmy tytoniowe dostosowują się do tej zmiany rynkowej i same odchodzą od swoich śmiercionośnych, łatwopalnych produktów oraz ograniczają ilość szkodliwych oparów i technologii HNB. Widzą przecież swoich byłych konsumentów, którzy teraz wola produkty o obniżonym ryzyku, niż te, oparte na spalaniu. Firmy tytoniowe podążają więc za swoimi klientami, aby utrzymać rentowność swoich przedsiębiorstw.

Jednak dawni klienci wcale nie są tak chętni, żeby zaufać na nowo firmom tytoniowym, że te naprawią swoje błędy z przeszłości. Clint Baxter, właściciel Vape Merchant, mówi:

„To coś, czego nigdy nie uda mi się zmienić. To, że pracowałem w tej branży. Zapłaciłem najwyższą cenę – straciłem przez to ojca. To nie jest coś, z czego jestem dumny, ale teraz próbuje to zmienić.”

Profesor nadzwyczajny w Departamencie Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Otago, George Thomson dodaje:

„Lekcja, której nauczyła się zarówno Nowa Zelandia, jak i cały świat, polega na tym, że przemysł tytoniowy powinien się trzymać z dala od polityki. Myślę, że dotyczy to także przedsiębiorstw vapingowych. Ich działalność polega na sprzedaży uzależniającego produktu i zarabianiu na tym.”


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o