Wiedza & Porady

Nowe badania potwierdzają: e-papieros pomaga w walce z nadciśnieniem i przyspieszoną pracą serca


Już w latach sześćdziesiątych zauważono, że palenie ma bardzo negatywny wpływ na układ krwionośny. U palaczy zaobserwowano bowiem zwiększone ryzyko nadciśnienia, przyspieszoną pracę serca oraz stopniowe zwężenie arterii. Takie wąskie arterie z czasem zaczynają twardnieć, w wyniku czego powstają zatory i zakrzepy. Nawet zbyt częste przebywanie w pobliżu papierosowego dymu może wywołać symptomy u osoby niepalącej.

Na ratunek przychodzi tu jednak stary, dobry e-papieros. Według ostatnich badań, przeprowadzonych przez znanych i lubianych doktorów Konstantinosa Farsalinosa i Riccardo Polosę, przejście na e-papierosa pozwala na polepszenie pracy układu krążenia palacza, u którego zdiagnozowano wcześniej nadciśnienie. Wyniki badań zostały opublikowane w pracy zatytułowanej Effect of continuous smoking reduction and abstinence on blood pressure and heart rate in smokers switching to electronic cigarettes, którą można przejrzeć na łamach dziennika Internal and Emergency Medicine.

Wyniki badań

Według środowiska lekarskiego, zwiększone ryzyko nadciśnienia u palaczy jest spowodowane smołą i toksynami, mającymi związek z palonymi liśćmi tytoniowymi. A ponieważ e-liquidy wykorzystywane w sprzęcie do vape’u nie mają w swoim składzie tytoniu, można tu spokojnie potwierdzić, że są w stu procentach bezpieczne dla układu krążenia. Niestety, wiele agencji zajmujących się zdrowiem utrzymuje, że w dalszym ciągu potrzeba więcej naukowych dowodów na to, że e-papieros nie jest szkodliwy. Przekłada się to niechęć lekarzy do przepisywania e-papierosów swoim pacjentom. Z tego też powodu, naukowców pokroju Polosy czy Farsalinosa wciąż jest niewielu, ponieważ popularność vape’u wciąż jest na najwcześniejszym stadium, jakim jest szok kulturowy i ogólna niechęć spowodowana niewiedzą.

 

 

Badanie opierało się na współpracy z 211 ochotnikami, podzielonymi na trzy grupy: palaczy, waperów i tych, którzy korzystają z jednego i drugiego. Te dwie ostatnie grupy podzielono też na trzy podgrupy, zależnie od ilości nikotyny w preferowanych przez nich liquidach. Każdy z waperów otrzymał też specjalnego e-papierosa przeznaczonego do badań. Zależnie od podgrupy, był on wypełniony liquidem o niskim, średnim lub wysokim stężeniu nikotyny.

Spośród 211 ochotników, 145 cierpiało na nadciśnienie, zaś pozostałych 66 – na przyspieszoną pracę serca. Naukowcy zauważyli, że wapowanie redukuje poziom skurczowego ciśnienia krwi, nawet u tych, którzy korzystają zarówno z papierosa elektronicznego, jak i tradycyjnego. Badanie to wydaje się potwierdzać eksperyment z 2007 roku, przeprowadzony przez nowojorskie Susan and Herman Merinoff Center, podczas którego wykryto, że terapia nikotynowa pozwala na obniżenie nadciśnienia wywołanego ciążą.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o