Wiedza & Porady

Nowe badania wykazują, że wapowanie obniża podwyższone ciśnienie


Już od niemal 70 lat wiadome jest, że palenie zwiększa ryzyko nadciśnienia, podwyższonego ciśnienia, chorób serca oraz innych problemów natury zdrowotnej. Zwęża ono bowiem arterie, utwardzając ich wewnętrzne ściany, jednocześnie obniżając krzepliwość krwi i przyspieszając pracę serca. A jeśli naprawdę lubimy sobie zakurzyć, nie chcąc mieć problemów ze zdrowiem? Najnowsze badania wydają się znać już odpowiedź na to pytanie – zawsze możemy przerzucić się na vape. Chmurzenie nie tylko niesie za sobą bardzo niskie ryzyko, ale jest też w stanie polepszyć nasz ogólny stan zdrowia, jeśli chodzi o drogi oddechowe i sercowo-naczyniowe.

Jak to działa?

Autorami tej teorii są dwaj światowej sławy badacze, zajmujące się wpływem e-papierosa na zdrowie. Mowa tu o doktorze Konstantinosie Farsalinosie oraz doktorze Riccardo Polosie, którzy zdecydowali się na trwającą rok współpracę, efektem której jest praca naukowa, zatytułowania „Efekty redukcji ciągłego palenia oraz abstynencji na ciśnienie krwi i pracę serca u nałogowych palaczy, przerzucających się na vape”.

 

 

Badania polegały na dokładnym wyborze 211-osobowej grupy palaczy, u których zdiagnozowano nadciśnienie lub podwyższone ciśnienie krwi. Każdy z uczestników brał też wcześniej udział w badaniu z 2013, dzięki któremu ostatecznie wykazano, że wapowanie niesie ze sobą większe korzyści dla zdrowie, niż tradycyjne palenie.

Uczestników podzielono na trzy oddzielne grupy, które otrzymały nisko, średnio i wysoko nikotynowe e-liquidy. Każdy z nich otrzymał też takiego samego moda. Przez kolejne 12 miesięcy, monitorowano postępy rzucania palenia u uczestników. Ci, którym się to nie udało, lub którzy zaczęli palić zarówno papierosy, jak i e-papierosy, zostali zwolnieni z badań, zaś ich dane nie zostały wykorzystane w ostatecznym rozrachunku.

Jak się okazało, e-palenie nie tylko polepszyło stan zdrowia badanych. Najbardziej szokująca była jednak wiadomość, że silniejsze e-liquidy nikotynowe obniżały nadciśnienie mocniej, niż te o mniejszym stężeniu tego składnika. Jest zatem nadzieja, że wkrótce sprzęt do vape’u będzie mógł zostać wykorzystywany do leczenia poważnego schorzenia, jakim jest nadciśnienie.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o