Vape-Wiadomości

Nowe badanie pokazuje, że dostarczona dawka nikotyny ma wpływ na szanse zaprzestania palenia


Niewielkie badanie pilotażowe przeprowadzone na Queen Mary University of London dowiodło, że umożliwienie palaczom wybrania dostosowanego indywidualnie poziomu nikotyny w dawkowaniu produktów do zaprzestania palenia zwiększa ich szanse na skuteczne zaprzestanie palenia tradycyjnych papierosów.

W badaniu wzięła udział niewielka grupa osób, 50 palaczy, którzy otrzymywali plastry zastępujące nikotynę o sile 21 mg każdy w pierwszym tygodniu badania. Przez 3 kolejne tygodnie każdy uczestnik miał możliwość dodania dodatkowej ilości nikotyny, która była zwiększana do maksymalnej dawki 84 mg w czwartym tygodniu badania.

Od piątego do ósmego tygodnia badania dawkę nikotyny ponownie zmniejszano, aż uczestnicy otrzymali oryginalną dawkę 21 mg na ostatni tydzień.

 

Wyniki badań przeprowadzonych przez Dunję Przulj były pouczające:

„Produkty lecznicze zawierające nikotynę mogą zawierać jej zbyt mało, by być skuteczne w pomaganiu palaczom w rzuceniu nałogu. Dopiero kiedy zwiększyliśmy dawkę tej substancji przeprowadzając badanie, osiągnęliśmy ograniczony sukces w leczeniu, takimi środkami jak plastry i guma. Teraz potrzebna jest zmiana ich aplikacji. Nasze odkrycia powinny zapewnić palaczom pewność, że można używać wszelkich dostępnych dawek nikotyny”.

Okazuje się, że powód do zbyt małego dawkowania nikotynowych produktów zastępczych jest prosty: opracowane w latach 70. XX wieku, produkty celowo przyjmowano w niskich dawkach z powodu obaw o uzależnienie i negatywne skutki zdrowotne, jakie mogła powodować ta substancja. W owym czasie nie było jeszcze wiadomo, że po odstąpieniu od procesu spalania sama nikotyna nie jest tak uzależniająca, jak kiedyś sądzono, ani też nie jest głównym sprawcą wystąpienia negatywnych skutków podczas używania tytoniu.

Wyniki badania pokazują również, dlaczego vaping okazał się znacznie skuteczniejszą strategią zmniejszania szkodliwości palenia tytoniu niż plastry czy gumy – waperzy mają swobodę wyboru dawki nikotyny, która zaspokaja ich pragnienie i zapobiega nawrotom palenia.

 


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o