Regulacje Prawne (W&P)

Odliczanie rozpoczęte – od 8.09 sporo zmian


Stało się, stało się to co miało się stać. 24.08.2016 w Dzienniku Ustaw opublikowano tekst ustawy, która wywraca do góry rynek e-papierosów w Polsce i przypadkiem umacnia (już i tak silną) pozycję jednej z sieci sklepów.

Po 14 dniach od publikacji ustawy przepisy zaczynają obowiązywać, więc powoli czas na ostatnie zakupy i zrobienie zapasów w internecie. No może nie takie ostatnie, ale wszystko w swoim czasie 😉 Co legalnie kupimy w sieci? Warto zajrzeć do jednego z naszych wcześniejszych artykułów, gdzie odpowiadamy na najważniejsze pytania https://e-palacze.net/co-z-ta-ustawa-pytania-i-odpowiedzi/ 

E-papierosy będą dalej w internecie?

Niektórzy sprzedawcy już zapowiadają, że nie zamierzają zniknąć z sieci. Pomocne mają być w tym raje podatkowe i luki w prawie.

Poniżej oświadczenie jednego ze sklepów:

Niniejszym informujemy naszych klientów, że sklep internetowy www.championworld.eu został sprzedany firmie Admiral Technology Limited, Global Gateway 8, Rue de la Perle, Providence, Mahe, Seychelles. Jak nas poinformował nowy właściciel sklep internetowy będzie działał cały czas niezależnie od obowiązującego w Polsce prawa.

Co sądzą na ten temat prawnicy z kancelarii Chmaj i Wspólnicy?

Nie wystarczy jednak, by działalność została zarejestrowana w państwie, w którym sprzedaż wyrobów tytoniowych i e-papierosów przez internet nie jest zabroniona. Spoza Polski powinna być też prowadzona wysyłka towaru.

Warto tylko przypomnieć, że zgodnie z nową z ustawą za sprzedaż na odległość grozi grzywna do 200 tys. zł oraz kara ograniczenia wolności. Prowadzenie sprzedaży w sieci ma być też przestępstwem ściganym z urzędu. Ciekawy artykuł na ten temat znajdziecie tutaj.

Liquidy i e-papierosy znikają z OLX

Jeden z darmowych największych serwisów sprzedażowych zabrał się już za usuwanie ofert dotyczących płynów do e-papierosów i sprzętu. Masowo znikają ogłoszenia a do regulaminu dodano stosowny zapis wykluczający:

Produkty, którymi obrót jest ograniczony prawem lub regulaminem danej firmy:  e-papierosy, części zamienne do e-papierosów, płyny do e-papierosów.