Wiedza & Porady

Organizacje psychiatryczne stają w obronie vape’u


Cały świat przygląda się z zażenowaniem temu, co wyprawia się obecnie w Stanach. Do przeciwników nagonki na vape należą też organizacje psychiatryczne, które od jakiegoś czasu zachęcają ludzi w potrzebie do e-papierosów, jako idealnego zastępstwa tradycyjnego palenia. Do takich organizacji należy chociażby MHSP, która, na brytyjskiej stronie non-profit założonej przez tamtejszy rząd, opublikowała oficjalną zachętę do chmurzenia.

E-papieros na zdrowie

We wpisie MHSP możemy przeczytać, że: „Jeśli zostały odpowiednio wykonane, e-papierosy stanowią też skuteczny lek dla ludzi z problemami z psychiką. Terapia NRT jest co prawda efektywna, lecz wymusza ona na pacjencie przyjmowanie bardzo dużych dawek tego składnika przez długi czas. E-papierosy pozwalają na dostarczenie choremu nikotyny, przy jednoczesnym unikaniu produkcji szkodliwych tytoniowych oparów.

Badania wykazały, że pacjenci cierpiący na poważne problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak schizofrenia, zaburzenia bipolarne, depresja, czy PTSD mają większe szanse na uzależnienie się od palenia. Dla przykładu, statystyki sporządzone w kilku krajach wykazały, że schizofrenicy palą nawet trzy razy więcej papierosów, niż osoby zdrowe. Lekarze są jednak świadomi, że poproszenie chorego psychicznie pacjenta o rzucenie palenia może niekiedy pogorszyć jego stan. Dlatego też MHSP widzi świetlaną przyszłość w rynku e-papierosów, do których pacjenta można przekonać łatwiej, niż do kompletnego rzucenia palenia.

 

 

Według raportu, sporządzonego na łamach dziennika Medical Daily, 76,3% pacjentów zmagających się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków to nałogowi palacze. Aby uniknąć sytuacji, w których pacjent sięga po papierosa, aby zastąpić czymś zakazywaną przez lekarzy używkę, australijski związek pielęgniarek zajmujących się leczeniem narkomanów i alkoholików (DANA), również postanowił wspierać ideę e-papierosów ogólnodostępnych dla medycyny.

Podobnego zdania jest uczelnia RANZCP, która od lat szkoli psychiatrów z Australii i Nowej Zelandii. Wierzą oni, że waprizery i e-papierosy stanowią bezpieczniejszy sposób na dawkowanie nikotyny tym, którzy nie są w stanie rzucić palenia. E-papierosy mają też, ich zdaniem, pozytywny wpływ na zdrowie ludzi chorych psychicznie. Tym bardziej uczelnię martwi fakt, że amerykański rząd chce kompletnego ograniczenia sprzedaży e-papierosów. Zresztą nie same Stany – inne kraje też zakazują coraz częściej wapowania w miejscach publicznych.

A ponieważ, w wielu przypadkach, zakazy te są wprowadzane przez federalnych oraz zarząd stanu, zamiast tych, którzy zajmują się samym monitorowaniem placówek, wielu ludzi ma nadzieję, że postawa organizacji psychiatrycznych wpłynie jakoś na wszechobecne zakazy.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o