Wiedza & Porady

Palenie a zdrowie jamy ustnej


Niemal wszystkie, ważne dla nas, codziennie wykonywane czynności związane są ze zdrowiem jamy ustnej: uśmiechanie się, jedzenie, degustowanie, całowanie i mówienie. Kondycja naszej jamy ustnej decyduje o jakości tych czynności. Tradycyjne palenie wyniszcza komórki znajdujące się wewnątrz naszego otworu gębowego, niszczy ściany podniebień, dziąsła, unicestwia tysiące kubków smakowych. W konsekwencji powoduje to, że nie odbieramy wrażeń smakowych w pełni. Nasz oddech zaś jest nieświeży. A  z osobą mającą nieprzyjemny zapach z ust, nikt nie chce się chętnie całować. Jakość uśmiechu, ze względu na suche usta, też pozostawia wiele do życzenia. Zły stan zdrowia jamy ustnej może przyczynić się również do innych, wszelkiego rodzaju dolegliwości naszego ciała. Dlatego dbanie o dobrą kondycję jamy ustnej jest tak ważne.

Jedną z rzeczy najbardziej zakłócających równowagę zdrowotną naszych ust i jamy ustnej jest palenie papierosów analogowych. Prawdopodobnie jesteś świadomy, że tytoń i nikotyna powodują duże szkody dla naszego organizmu, ale czy rzeczywiście wiesz wszystko na temat szkodliwości palenia?

CZY E-PAPIEROS JEST BEZPIECZNIEJSZY?

uśmiechJeśli palisz papierosy to musisz wiedzieć, że to nie zabawa. Konsekwencje palenia dla naszego zdrowia są straszne. Być może nigdy nie doświadczyłeś opisanych wyżej problemów jamy ustnej, ale to nie znaczy, że Ciebie one ominą, jeśli nie przestaniesz palić. Elektroniczny papieros w znacznym stopniu postanawia rozprawić się z problemem nieświeżego oddechu.

PRZEWLEKŁY NIEŚWIEŻY ODDECH

Palenie zwyczajnych papierosów wysusza usta, zagęszczając przy tym ilość bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Co w efekcie umożliwia powstanie nieprzyjemnego zapachu. Przewlekły nieświeży oddech, zwany halitozą charakteryzuje się tym, że nie mija po porannym umyciu zębów. Często nawet osoba dotknięta tym schorzeniem nie zdanie sobie sprawy, że wydobywający się z jej ust zapach jest nieprzyjemny. Jest mnóstwo czynników wywołujących nieświeży oddech, a palenie papierosów to jeden z nich. Żucie tytoniu jest także niekorzystane dla naszej jamy ustnej. Dodatkowo palenie zabija witaminę C, co również, obok nikotyny, sprzyja powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Nieprzyjemny oddech jest źródłem wielu utrapień.

DZIĄSŁA

jama ustnaTwoje dziąsła są bardzo wrażliwe i podatne na szkodliwe działanie papierosów. „Białe dziąsła” to jeden z najbardziej powszechnych problemów związanych z palenie. One zaś z kolei mogą być oznaką poważnych chorób naszego organizmu, takich jak: rak jamy ustnej, rak dziąseł, recesja dziąseł i większa skłonność do łamania kości.

UTRATA SMAKU I ZAPACHU

Zaburzenia węchu jest jedną z pierwszych rzeczy, która występuje jako rezultat palenia. Później dochodzi utrata smaku. Paląc, musisz pożegnać się z umiejętnością odróżniania energetycznych aromatów oraz wspaniałych smaków. To przerażające, że niektórzy, a być może nawet większość bagatelizują problemy jamy ustnej. Po rozum do głowy przychodzą już po fakcie, kiedy borykają się z poważnymi trudności.

PODSUMOWANIE

Skutki palenia dla naszego organizmu, a w szczególności dla naszej jamy ustnej są okropne. Możesz powstrzymać swój nieświeży oddech oraz uniknąć innych, poważniejszych schorzeń przerzucając się na wapowanie. Jest ono bardziej wygodne i bezpieczne, korzystniejsze dla jakości naszego życia i zdrowia.