Podstawy (W&P)

Parowniki RDA i RTA – czym się różnią?


Temat ten dla zaawansowanych użytkowników może wydawać się nieco banalny, ale jak sami wiecie, mody cieszą się coraz większym zainteresowaniem – także ze strony waperów z krótszym stażem. Nieprzypadkowo na forach internetowych poświęconych e-papierosom, często pojawiają się dyskusje dotyczące poszczególnych rodzajów atomizerów.

RDA & RTA

e-papierosyWielu początkujących myli dwa tytułowe pojęcia i nie bardzo wie, czym różni się RDA od RTA. Sprawa jest jednak bardzo prosta, RTA (Rebuildable Tank Atomizer) posiada zbiornik na liquid i nie trzeba w nim co chwilę zakraplać płynu. Natomiast RDA (Rebuildable Dripping Atomizer) jest jak sama nazwa wskazuje parownikiem do drippowania i zakraplania. Wystarczy pamiętać o podstawowej zasadzie – T oznacza Tank, a D to Dripper. Co z większymi różnicami?

Sposób działania

W przypadku RTA mamy jasno określoną sytuację, w której musimy oddzielić i uszczelnić system grzewczy od zbiornika z liquidem, korzystając z knota. Jest to bardzo wygodne dla osób, które nie chcą często wyciągać swojego ustnika z parownika i zakraplać liquidu. Trzeba jednak przyznać, że ułożenie idealnego set-up’u w tym przypadku jest trudniejsze i istnieje większe prawdopodobieństwo wszelkiego rodzaju wycieków, bobrów i nieudogodnień.

RDA wymaga natomiast większej ilości czynności do wykonania przed złapaniem pierwszych chmurek. Z drugiej strony jednak dużo lepiej oddaje smak, moc i gęstość chmury, a przy tym wybacza większą ilość błędów podczas tworzenia grzałki i knota. Poza tym dużo szybciej i prościej jest dostać się do tego systemu grzewczego.

Który system jest lepszy?

6666Ogromną zaletą RTA jest stała styczność liquidu z knotem, co zapewnia niezwykle świeży posmak. W przypadku RDA trzeba odnotować jego niezawodność i fakt, że chyba nie istnieje żadna możliwość uszkodzenia tego atomizera, ponieważ tam po prostu nie ma co zepsuć. Jak to mówią, jeden woli czekoladę, a drugi żółty ser. W tym przypadku nie będę się mądrował i rozważał, który rodzaj atomizera jest lepszy. Niech każdy spróbuje i sam oceni – najważniejsze, żeby nie mylić jednego z drugim.