Wiedza & Porady

Podajniki liquidu, czyli z czego powstają knoty


Jak mówi piękne przysłowie – potrzeba matką wynalazku. Można bez przeszkód zastosować się do niego podczas wymyślania nowych pomysłów na knoty w naszych parownikach.

Klasycznego podajnika naszego płynu z siatki MESH nie musimy chyba nikomu przedstawiać. Jest to siatka, która ma służyć do tworzenia reklam wiszących na płotach i budynkach. Dzięki swoim właściwościom jest właściwie nie do zdarcia i odporna na duże temperatury, więc mamy pewność, że grzałka z drutu oporowego jej nie uszkodzi. Swoje zastosowanie w elektronicznych papierosach znalazła poprzez doskonały przepływ liquidu przez oczka. Są ludzie, którzy twierdzą, że dobrze zrobiona grzałka i knot to doskonały zestaw, który będzie nam służył przez naprawdę długi czas. Jej jedyna wada to, że parowniki dostosowane do tego typu knota są bardzo drogie, a wykonanie grzałki i knota wymaga sporych umiejętności.

Co jest potrzebne do stworzenia grzałki?

e-papierosPodstawowym asortymentem wapera, który samemu tworzy grzałki do swojego sprzętu, powinien być sznurek ceramiczny. Znajdziemy go we wszystkich klasycznych clearomizerach dostępnych w sklepach. Umiejętność tworzenia grzałki na tego typu materiale jest podstawą, ponieważ stworzenie dobrego systemu grzewczego jest bardzo łatwe. Tu rodzi się pytanie, które brzmi: dlaczego na siatce wygląda to tak trudno a na sznurku ceramicznym tak prosto, szybko i przyjemnie? Otóż siatka może tworzyć przebicia i zwarcia – niestety jest to problem, którego nie rozwiążemy korzystając jedynie z poradników i musimy pokonać go sami metodą prób i błędów. Podczas prostego zabiegu ze sznurkiem nic takiego nam nie powinno występić i jedyne co nam zostaj to pilnować oporności oraz sprawdzać czy nie tworzy się zwarcie poprzez dotykanie drutu na zewnętrznej części.

Samodzielne modyfikacje

Ludzie, którzy pamiętają początki e-papierosów, na pewno znają kartomizery. Mimo, że producenci już nawet nie produkują tego typu parowników, są nadal fanatycy którzy próbują swoich sił w wymyśleniu odpowiedniego systemu wapowania na takim sprzęcie. Pewnie zapytacie co było w środku – zwykła wata perłowa, jednak jak się okazało później, wata bawełniana była dużo lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie zostawiała tak dziwnych posmaków i potrafiła pomieścić więcej liquidu. Chmura była nieporównywalnie większa, ale miała jedną wadę – grzałki szybko ją przepalały podczas wysuszenia i trzeba było ją wymieniać po 2-3 dniach.

Zrób to samemu

Poruszyliśmy już tematy klasycznych i praktycznie podstawowych knotów. Czas na małe wynalazki. Najlepszym przykładem są ściereczki bawełniane. Jedynym wymogiem, który muszą spełniać jest to, że muszą być ze stu procentowej bawełny. W innym przypadku smak i wszystkie inne odczucia mogą być paskudne, no i jest możliwość, że będzie to niebezpieczne. Dlatego większość poleca ściereczki firmy TAMI. Osobiście mogę powiedzieć, że sam jestem ich fanem i uwielbiam tą metodę wapowania. Możemy ich użyć w każdym rodzaju parownika oraz mamy możliwość zrobienia każdego rodzaju grzałki – od zwykłej, aż po micro coil. Chmura, smak i moc liquidu jest według większości waperów idealnie dostosowana. Jedynym minusem jest fakt częstego wymieniania knota, zupełnie jak w przypadku waty bawełnianej, ale na prawdę warto.

Podajnik liquidu

papieros elektronicznyChyba najdziwniejszym pomysłem było używanie stalowej linki jako podajnika liquidu. Sposób ten sprawdzał się bardzo dobrze, ponieważ okazało się, że linka poprzez swój splot bardzo dobrze transportuje płyn. Jednak w miejscu montowania grzałki trzeba było ją owinąć watą, ściereczką bawełnianą lub siatką MESH. Więc jak łatwo się domyśleć to fajny sposób, ale trzeba wcześniej nauczyć się innych metod tworzenia knotów. Jest jeszcze jeden minus tego typu operacji. Stalowa linka może być montowana właściwie tylko w parownikach przystosowanych do siatki MESH, więc moim zdaniem to metoda eksperymentalna, którą możemy się pobawić jedynie w momencie gdy już nie mamy co robić.

Podsumowanie

Po przeczytaniu artykułu nasuwają się konkretne wnioski – możliwe jest stworzenie knotów właściwie ze wszystkiego co zrobione jest w stu procentach z bawełny. Istnieją też osoby, które robiły tego typu operacje z kawałków przedmiotów domowego użytku, a nawet sznurka wędliniarskiego, jednak są to skrajne przypadki. Jeśli macie jakieś pomysły to próbujcie je realizować, a może wymyślicie coś nowego co stanie się hitem. Uważajcie jednak na swoje zdrowie, w końcu wszystkie toksyny inhalujemy do naszego organizmu.