Podstawy (W&P)

Polecane Akumulatory i Ładowarki


Potocznie zwane “akusy” to jedne z najważniejszych elementów naszych e-palących urządzeń. Przyglądaliśmy się już im bliżej w TYM artykule. Dziś spoglądamy na wszystko okiem innego autora oraz sprawdzamy czy coś się zmieniło. Przy okazji szybki przegląd popularnych ładowarek.

Akumulatory 18650

Najpopularniejsze bateryjki typu 18650 to – AWT 40A (czerwone), AWT 35A (żółte), Efest 35A (fioletowe), LG HG2 20A (brązowe), LG HE2 35A (czerwone), LG HE4 20A (żółte), Samsung 25R 25A (różowe, niebieskie lub zielone – zależy od partii, zielone są najnowsze), Sony VTC4 30A (zielone) i Sony VTC5 30A (zielone). AWT jak i Efest to tzw. “rewrapy” czyli odpadki produkcyjne Samsunga, Sony’ego lub LG. Rewrapy z racji tego, że są odpadkami mają bardzo duże ryzyko wybuchu lub wylania się. Nigdy nie wiemy co jest w środku AWT lub Efestów i nagle magiczne 40 Amperów zamienia się w 5 lub 10. Nie polecam ich nikomu, jeśli ktoś jest ich posiadaczem to radziłbym zmienić akumulator. To dla Waszego dobra 🙂

Authentic-AWT-18650-40a-battery-3-7V bateria do e-papierosa

Polecane przeze mnie baterie

Do modów z elektroniką
Sony VTC4/VTC5 bądź LG HE2, lecz bardziej ufam VTC4/5
Do modów mechanicznych
Samsung 25R – najbezpieczniejszy akumulator do “mechaników”, pierwsza sekunda po pełnym naładowaniu ma aż 100A! oraz LG HG2.

Ładowarki

Ładowarek mamy na rynku bardzo dużo – od tych “zwykłych” aż po te wielokanałowe z elektroniką. Kilka przykładów tych tańszych to – Trustfire TR-001, Xtar MC1 lub MC2 (różnią się tylko ilością kanałów). Te lepsze ładowarki to – Nitecore Intellicharger i2 lub i4 (różnią się ilością kanałów), Efest LUC V2 lub V4 (w przeciwieństwie do akumulatorów, ładowarki są bardzo dobre, jedne z najlepszych), Efest BLU V6 (najbardziej wypasiona, 6-cio kanałowa ładowarka), Xtar VC2 i VC4 (jak u poprzedników, różnią sie ilością kanałów).

ładowarka do baterii

Polecane przeze mnie ładowarki

Tańsze
Trustfire TR-001 lub Xtar MC2
Droższe
Efest LUC V4 bądź BLU V6

Podsumowanie

Akumulator to najbardziej niebezpieczna część naszego sprzętu do wapowania. Trzeba o niego dbać i nie rzucać nim “po ścianach”. Nie można ich ani przeładowywać, ani rozładowywać do niebezpiecznego poziomu (odpowiednio – poziom naładowania to 4.2V a rozładowania 2.8V). 

baterie