Podstawy (W&P)

Porozmawiajmy o nikotynie


Nikotyna jest tematem wielu dyskusji, które wciąż wywołują dużo emocji. Konsekwencje tych sporów przekładają się na poziom legislacyjny. Oczywiście, odnosi się to również bezpośrednio do przemysłu e-papierosowego oraz wywiera wpływ na kulturę użytkowania nikotyny. Debaty nad szkodliwością nikotyny, ale też czasem nad zaletami wypływającymi z korzystania z niej, powodują weryfikację jakości towarów, które ją zawierają, w tym e-papierosy. Wszystkie rozwiązania prawne odnoszące się do papierosów elektronicznych to kwestia przejęcia władzy przez ludzi, którzy nie końca posługują się aktualnymi osiągnięciami nauki. Problem używania nikotyny, we wszelkich postaciach, stał się narzędziem do manifestowania rzekomej polityki prozdrowotnej oraz własnych interesów politycznych. Kto rzeczywiście na tym korzysta i czy nikotyna zasługuje na aż tak wielką uwagę? Zastanówmy się nad tym i przyjrzyjmy się tej substancji, do której często tak bardzo negatywnie jest nastawiona prasa oraz media.

CZYM JEST NIKOTYNA?

nikotynaNikotyna jest organicznym związkiem chemicznym z grupy alkaloidów pirydynowych. Substancja ta naturalnie występuje w roślinach z rodziny psiankowatych, szczególnie w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego. Jest silną neurotoksyną, przewyższającą toksycznością wiele nielegalnych narkotyków. Uważa się, że ma właściwości pobudzające, szczególnie u ssaków, które jednak w nadmiernych ilościach mogą być szkodliwe. Stosuje się ją w mieszankach z innymi związkami jako środek owadobójczy. Występuje również w śladowych ilościach w pomidorach, bakłażanach, ziemniakach, papryce, liściach koki. Zawartość nikotyny w tytoniu papierosowym wynosi 1–2% suchej masy, natomiast w dymie papierosowym około 0,2–1 mg/papieros.

JAK DZIAŁA NIKOTYNA?

Nikotyna jest najpowszechniej stosowaną substancją nootropową, zaraz za nią jest kofeiną. Nikotyna w niskich dawkach wykazuje działanie stymulujące, dlatego też palacze w związku z paleniem tytoniu odczuwają przyjemność. Ponadto wzmaga wydzielanie adrenaliny, a objawia się to redukcją bólu i głodu, przyspieszonym bicie serca, rozszerzonymi źrenicami. Używające nikotyny osoby doświadczają poczucia czujności, zwiększonej świadomości, szerszego poznania, a także generalnie lepszej wydajności energetycznej. Stosowanie nikotyny w dużych dawkach jest jednak niebezpieczne, ponieważ blokuje ona działanie układu nerwowego oraz zaburza metabolizm komórkowy. Duże dawki nikotyny wywołują uczucie lekkości. Zmieniają percepcję i sposób postrzegania otoczenia. Pojawiać się również może światłowstręt, zmęczenie, utrata energii, uczucie oderwania od rzeczywistości, natłok myśli, wymioty, biegunka. W jeszcze większych dawkach mogą pojawiać się halucynacje. W ekstremalnie wysokich dawkach następuje utrata przytomności, drgawki, a ostatecznie zgon.

JAK KORZYSTAĆ Z NIKOTYNY?

Nikotyna jest wykorzystywana na wiele sposobów. Stosować ją można medycznie, jak i rekreacyjnie. Zwykli użytkownicy, którzy palą papierosy, czy też używają papierosów elektronicznych, stosują gumy tudzież plastry nikotynowe, czy cygara, odczuwają przyjemność. Doświadczają także zwiększonej szybkości myślenia. Jeśli chodzi o zastosowanie medyczne to nikotyny używa się głównie podczas leczenia palaczy, którzy chcą zerwać z nałogiem, jak również w przypadku chorób takich, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Co więcej, istnieją badania potwierdzające skuteczność i pozytywne działanie nikotyny w walce z chorobą Alzheimera i Parkinsona.

CZY NIKOTYNA JEST RAKOTWÓRCZA?

palenie papierosówDo końca XX w. większość naukowców uważała, że czysta nikotyna nie prowadzi do rozwoju nowotworów. W pierwszej dekadzie XXI w. pojawiły się jednak prace podważające to stanowisko. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż spora rzesza naukowców uważa, że nikotyna nie jest substancją rakotwórczą. Inni zaś opowiadają się za umiarkowanym poglądem, tzn. według nich, nikotyna może być potencjalnie substancją rakotwórczą. Natomiast, co do możliwości uzależniającej nikotyny, również nie ma zgody wśród badaczy.

CZY NIKOTYNA JEST NIEBEZPIECZNA?

Na ogół i w umiarkowanych dawkach nie, ale, jak w każdym przypadku, tak i w tym, można przeholować. A przedawkowanie nikotyny jest niebezpieczne, zagrażające zdrowi i życiu.

W niektórych krajach, np. w Austrii, e-papierosy są uważane za urządzenia medyczne, a wkłady nikotynowe za produkty medyczne, mimo wszystkich zalet, warto pamiętać, by chronić nasze dzieci przed dostępem do naszych urządzeń. Trzymajmy je w miejscu im niedostępnym, podobnie jak alkohol, czy leki.

PODSUMOWANIE

e-papierosNikotyna, obok ciemnej strony, ma również jasną. Usprawnia ona działanie naszych szarych komórek i może pomagać w leczeniu chorób, takich jak Alzheimer, Parkinson, ADHD, a nawet schizofrenii i depresji. Pod wpływem nikotyny stajemy się pobudzeni, zyskujemy lepszą pamięć i większą sprawność ruchową. Naukowcy przypuszczają, że substancja ta zwiększa żywotność neuronów. Nikotyna również neutralizuje napięcia lękowe i pomaga skupić uwagę na jednej rzeczy. Mimo to, uczeni odradzą palenie tytoniu, ponieważ powodować ono może ryzyko wystąpienia depresji, samobójstw i napadów paniki. Badania nad leczniczym wpływem nikotyny są jeszcze młodą dziedziną wiedzy, ponieważ bo do niedawna naukowcy skupiali się tylko analizowaniu negatywnego działania nikotyny.

E-papierosy są na pewno lepszą alternatywą dla palenia. Użytkownicy elektronicznych inhalatorów sami wybierają moc przyjmowanej nikotyny. Różnica między paleniem a wapowaniem jest ogromna. Wapowanie daje szansę regulowania dawek. Użytkownicy mogą korzystać również z liquidów o zerowej mocy. Nikotyna nie jest zła, palenie jest złe.