Vape-Wiadomości

Public Health England mówi, że vapy powinny być sprzedawane w szpitalach


Jako konsekwencję opublikowanego przełomowego i definitywnego raportu na temat skutków e-papierosów, Public Health England wezwało do powszechnego używania i sprzedaży vapów, nawet w szpitalnych sklepach z pamiątkami.

Władze zdrowia publicznego oparły swoje zuchwałe zalecenia na przytłaczających dowodach wskazujących, że e-papierosy są o 95% bezpieczniejsze niż palenie papierosów tradycyjnych, co było statystką zebraną z raportu PHE z 2015 roku na temat stanu e-papierosów w Wielkiej Brytanii.

Każdy z raportów PHE dotyczących e-papierosów ostrożnie odnosił się do względnego bezpieczeństwa e-papierosów w porównaniu do niebezpieczeństw związanych z paleniem tytoniu. Jednak najnowszy raport ostatecznie podaje e-papierosy jako nieocenione narzędzie, które pomaga Brytyjczykom rzucić palenie.

Autorzy badania przyznają jednak, że tylko potwierdzają to, o czym wie już wielu użytkowników: e-papierosy to doskonałe narzędzia, które pomagają rzucić palenie. Profesor John Newton, dyrektor ds. Poprawy zdrowia w PHE, powiedział, że: „E-papierosy stały się najpopularniejszą pomocą w rzucaniu palenia dla palaczy w Wielkiej Brytanii, których jest aż trzy miliony”.

Inna zauważalna zmiana w PHE w sprawie e-papierosów wynikała z tego, jak daleko posunęła się organizacja, by nie tylko bronić używania e-papierosów, ale również w pełni je popierać. Naukowcy odkryli, ku swojemu przerażeniu, że wiele osób wciąż obawia się nieuzasadnionych obaw związanych z e-papierosami.

Ta dezinformacja niestety doprowadziła wielu do unikania e-papierosów z obawy, że są one nawet bardziej niebezpieczne niż tradycyjne papierosy. Wielu autorów badania uznało to stanowisko za najbardziej przygnębiające.

 

 

Trzeźwiące statystyki

Dr Newton starał się wyłożyć dokładnie niebezpieczeństwa, jakie palenie nadal stanowi dla zdrowia publicznego. Podał, że w ciągu roku z powodu skutków palenia umiera 79.000 Brytyjczyków.

Ale oprócz ofiar śmiertelnych, dr Newton wspomniał także, że w Anglii jedna osoba na minutę pojawia się w szpitalu właśnie z powodu przyczyn, które wiążą się z paleniem papierosów.

Te statystyki stają się jeszcze bardziej przygnębiające, gdy spojrzymy na nie w połączeniu z liczbą osób, których postrzeganie i przekonania na temat wapingu są nieprawdziwe.

„Byłoby tragiczne, gdyby tysiące palaczy, którzy mogliby rzucić palenie przy pomocy e-papierosa, odkładało sięgnięcie po niego z powodu fałszywych obaw o ich bezpieczeństwo” – powtórzył dr Newton. Podkreślamy, że ludzie, którzy unikają wapów, właśnie to robią.

Liczby cytowane w raporcie pokazują, że 20% Brytyjczyków nie rozumie, że nikotyna nie jest odpowiedzialna za wszystkie negatywne skutki zdrowotne związane z paleniem. To błędne postrzeganie nikotyny, która w swojej płynnej formie jest głównym składnikiem e-papierosów – powstrzymuje nawet 40% palaczy przed próbowaniem vape.

 

 

Odważne zalecenia

Autorzy badania zalecili odważną reakcję na niedokładne postrzeganie e-papierosów i nikotyny, które powstrzymują palaczy przed próbą odejścia od nałogu z pomocą vapów. HPE chce, aby e-papierosy miały taki sam status jak nikotynowe terapie zastępcze, które wymagają recepty od lekarza.

Aby to zrobić, producenci e-papierosów muszą posiadać licencję wydaną przez Urząd Regulacji Produktów Leczniczych i Leków (MHRA), który jest organem regulacyjnym, który klasyfikuje, jakie produkty i urządzenia mogą być wykorzystywane do celów medycznych.

Bez lęku

Po opublikowaniu raportu Public Health England wydaje się, że usunięto wszystkie przeszkody, które utrudniały popieranie e-papierosów jako narzędzi do rzucania palenia.

Nawet pierwotny argument wysuwany przez środowiska anty-vape, podkreślający, że e-cigs są furtką, która otwiera się dla dzieci, by te mogły sięgać po e-papierosy okazał się błędny.

„E-papierosy nie wydają się podważać długotrwałego spadku palenia wśród młodzieży w Wielkiej Brytanii” – mówi dr Linda Bauld, współautorka badania i profesor polityki zdrowotnej. To, co pozostało niezmienione, to liczba osób, które chcą uzyskać pomoc.

Jednak wielu członków społeczności antynikotynowej ma nadzieję, że wraz z opublikowaniem raportu PHE i włączenia e-papierosów jako produkt medyczny, więcej osób wybierze e-papierosy, które są znacznie zdrowsze i pomagają rzucić palenie.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o