Podstawy (W&P)

Różnice pomiędzy górną i dolną grzałką


Każdy waper ma inne preferencje, jedni wolą ciepłe lub obfite chmurki, a inni chcą by były one chłodne i delikatne. Dziś postaramy się wam pokazać jaki wpływ na wapowanie ma rodzaj stosowanego clearomizera lub atomizera.

Gdzie będzie lepsza chmurka?e-papieros

Jeśli szukamy jak największej chmurki to powinniśmy rozważyć zakup drippera, ponieważ wielkość naszej chmurki nie jest zależna od tego, gdzie nasz parownik ma umiejscowiony system grzewczy. Górnogrzałkowe i dolnogrzałkowe clearomizery zapewniają podobną obfitość chmurki.

Co ze smakiem?

W przypadku wrażeń smakowych, umiejscowienie grzałki ma o wiele większe znaczenie. Chmurki z dolnej grzałki są bardziej aromatyczne, chłodne i dużo rzadziej zdarzają się tak zwane „bobry” oraz jakieś obce posmaki spowodowane nadpaleniem się knota.

Dzieje się to za sprawą ciągłego dostarczania płynu do grzałki i ochłodzaniem się generowanej pary podczas transportu do naszego ustnika. Z tego powodu większość waperów wybiera dolnogrzałkowce na wakacje i do wapowania liquidów o smakach mentholowych, miętowych i owocowych, natomiast smak płynów tytoniowych może być lepszy podczas korzystania z cleromizerów i atomizerów, w których system grzewczy usytuowany jest w górnej części.

Zalety i wady dolnogrzałkowców
clearomizer

Umiejscowienie grzałki na górze sprawia, że jest ona praktycznie cały czas nasączona płynem. Zapewnia to dobry smak i nie wymaga specjalnego przechylania urządzenia.

Największą wadą clearomizerów dolnogrzałkowych są wycieki. Na szczęście występują one głównie w niskiej jakości sprzęcie, a w nowoczesnych urządzeniach tego typu udało się zminimalizować ten problem.

Mogą one spowodować bardzo dużo nieprzyjemności, a najgorszą z nich jest sytuacja, w której płyn dostanie się do baterii, co może doprowadzić do zwarcia. Z tego powodu, podczas korzystania z tych parowników lepiej jest stosować gęste płyny.

Kolejną niedogodnością są skropliny, para z atomizera bardzo często osadza się na ściankach i w pewnym momencie może przedostać się do ustnika i naszych ust, co przekłada się na przykre walory smakowe.

e-papeirosCzy górna grzałka jest bardziej uniwersalna?

Jeśli korzystamy z pospolitych parowników z grzałką umieszczoną w górnej części parownika to powinniśmy pamiętać, by stosować rzadkie płyny, ponieważ górna grzałka może mieć problemy z transportowaniem gęstego liquidu.

W przypadku clearomziera górnogrzałkowego możemy również spodziewać się szybszego zużycia naszych knotów i przykrych walorów smakowych w postaci przypaleń, jednak dużo łatwiej jest nad tym zapanować niż nad wyciekami w dolnych grzałkach.

Dużo większym problemem jest jednak umieszczenie grzałki na górze, przez co przy niskim poziomie liquidu w clearomizerze trzeba odpowiednio manewrować całym e-papierosem.