Różnice w nazwach – Drip i Dripper
Gdzie tu różnica?
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że przewijając różne komentarze, posty natknąłem się na ludzi piszących “drip” mając na myśli RDA (Rebuildable Dripping Atomizer).
A więc różnica polega na upraszczaniu nazwy “Dripper” do “drip”. Jednak jak mogłoby się wielu z nas wydawać, owe uproszczenie jest błędem i nie powinno w ogóle powstać!
Drip? – co to takiego?
“Drip” – czyli “drip tip”, to nic innego jak zwykły ustnik, jest dużo ustników na różnych gwintach, ale najpopularniejszym jest gwint typu 510 (dla ustnika a nie konektora atomizera!)
Dla porównania – to jest konektor atomizera typu 510
A to jest drip tip – ustnik z gwintem 510
Dripper? – co kryje się pod tą nazwą?
Dripper (czyli RDA!) to typ atomizera przeznaczony do większych konstrukcji grzewczych bez pojemnika na liquid (tanka). Drippery są znane z tego, że dzięki dużej ilości miejsca na grzałki wydobywają świetny smak, bądź duuuuuuuuże chmury (oczywiście wszystko zależy od tego jakie grzałki tam mamy). Najpopularniejsze atomizery typu RDA to po kolei:
-
Mutation XV4
Popularnie zwany “mutek” jest bardzo dobrym dripperem, posiada ogromny przepływ powietrza (czyli airflow), całkiem duże otwory na grzałki (czyli post-hole), i bardzo duże dziurki do przepływu powietrza (czyli airhole). Wyróżnia się na tle konkurencji tym, iż posiada dwa rodzaje przepływu powietrza – z dołu i ze środka. Dolny przepływ powietrza jest bardzo ciekawą opcją, gdyż powietrze wpływa prosto na grzałke chłodząc ją. Boczne wloty powietrza dodatkowo chłodzą grzałki, w przypadku większych konstrukcji są bardzo pomocne. Prosty, popularny, ładnie wykonany dripper.
-
Velocity RDA
Velocity RDA to jeden z moich ulubionych dripperów. Parownik ten posiada bardzo duży przepływ powietrza i prawdopodobnie jedną z najlepszych baz do kręcenia grzałek. Dzięki zastosowaniu dwóch pinów (plus i minus) po dwie dziurki, rozmieszczonych po dwóch stronach średnicy drippera umożliwia ogromne konstrukcje jak na 22mm drippera. Wyróżnia się specyficznym i niespotykanym deckiem, który jest naprawdę świetny! Ma całkiem duży przepływ powietrza dzięki zastosowaniu 6 okrągłych airhole’ów i 2 szerokich airhole’ów. Poniżej zamieszczam fotografię całkiem pokaźnego rozmiarowo builda w tym właśnie dripperze.
-
Zephyr Big Buddha V2
Big Buddha V2 to pokaźnych rozmiarów dripper o średnicy 28.5mm. Umożliwia ogromne konstrukcje i ma duży przepływ powietrza. Nie trzeba go przedstawiać, po prostu wrzucam zdjęcie baaaardzo dużego builda poniżej 🙂
Podsumowanie
Dripper to RDA, Drip tip (Drip) to ustnik. Naprawdę proszę, nie mylcie tych pojęć bo to ważne!