Podstawy (W&P)

Samodzielne tworzenie grzałek – podstawowe błędy


Stan grzałki w e-papierosie i sposób jej wykonania ma ogromny wpływ na jakość wapowania. Warto wiedzieć, że wszystkie substancje osadzające się na systemie podgrzewania liquidu oraz stopień jego zużycia odbijają się znacząco na naszym elektronicznym paleniu. Wyeksploatowana grzałka i nagromadzony na niej nagar sprawią, że smak, moc i chmura staną się bardzo słabe, a e-papieros praktycznie nieprzydatny.

W przypadku osób samodzielnie przygotowujących systemy grzewcze, nawet najmniejsze niedociągnięcie może wszystko zepsuć. Poniżej prezentuję trzy najczęściej zauważalne efekty takich błędów i opisuję ich przyczyny.

1. Przeciekająca grzałka

Temat przeciekających parowników nieustannie przewija się na forach internetowych. Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest zbyt mała ilość knota ułożonego w miejscach łączenia komory spalania ze zbiornikiem na liquid.

Powodem może być również nieszczelność parownika, wyskoczenie tulejki, nieodpowiednie dokręcenie grzałki do trzpienia lub niewłaściwe zamontowanie ustnika. Na wycieki najbardziej narażeni są użytkownicy parowników dolnogrzałkowych, ponieważ w ich przypadku stale utrzymywana jest styczność knota z płynem.

2. Posmak spalenizny

e-papierosKolejny temat wielokrotnie już wałkowany na forach i grupach tematycznych. Zazwyczaj powodem jest zbyt duża ilość knota wciśniętego w system grzewczy. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli knot jest zbyt mocno ściśnięty to nie nadąża z transportowaniem płynu do drutu i zaczyna przypalać knot. Podobnie wygląda sytuacja, gdy jest zbyt ciasno w miejscu łączenia zbiornika na liquid z miejscem usytuowania grzałki.

Przyczyną może być też knot wykonany z materiałów o słabej jakości. Pamiętajmy, że musi to być stuprocentowa bawełna bez żadnych domieszek, nawet barwników.

Ostatnią możliwością może być zbyt słaby dopływ powietrza do grzałki. Problem ten najczęściej występuje w przypadku clearomizerów górnogrzałkowych, ponieważ droga płynu jest wtedy odrobinę dłuższa.

3. Za mała chmura?

Jeśli smak i moc są OK, ale ilość pary budzi nasze wątpliwości to przyczyna może być tylko jedna – źle dobrana oporność do napięcia. W takich przypadkach system grzewczy nagrzewa się bardzo wolno, co przekłada się na małą ilość pary. Problem ten może występować w przypadku wszystkich parowników – nie ma żadnej reguły.