Podstawy (W&P)

Skutki uboczne wapowania


Skutki uboczne inhalowania liquidu z naszego sprzętu to nadal temat rzeka.  Wielu ludzi w dalszym ciągu twierdzi, że to tak samo niszcząca używka jak nikotyna dostarczana przez zwykłego papierosa. Wystarczy jednak tylko porównać skład liquidu i zwykłego papierosa, by przekonać się, że e-papierosy są jednak mniej szkodliwe (zwyczajny papieros to nie tylko tytoń filtr i bibułka, ale i wiele innych czynników mających na celu uzależnić nas jeszcze mocniej). Więc jak to dokładnie jest z tymi skutkami ubocznymi?

kondycjaZalety elektronicznego palenia?

Zastanówmy się sami jakie zmiany zauważyliśmy po pierwszych 2-3 miesiącach od rozpoczęcia wapowania. Zapewne łatwo można zaobserwować poprawienie się apetytu i sam fakt, że dużo częściej jesteśmy głodni. Dzieje się tak, ponieważ to co wdychamy to nie zwykły dym. Bardziej możemy porównać go do pary, dodatkowo może to być wynik spotkania z glikolem. Jest to środek który jest bardzo często dodawany do pożywienia. W jakim celu?

Glikol powoduje większy apetyt i przy produktach spożywczych jest to bardzo pożądane. W tym wypadku to dość pozytywny czynnik (nie wcale nie zaczniecie jeść takich ilości jak kulturyści – spokojnie).

Poprawić się może również nasz węch i smak, który aktualnie jest przytłumiony przez wszystkie toksyny zawarte w nasączonej nikotynie. Dużo ludzi twierdzi również, że po pewnym czasie mija im męczący kaszel i niesmak w ustach z rana. Dodatkowym atutem, którym chwali się coraz więcej osób jest poprawa kondycji, spowodowana oczyszczeniem organizmu. Liquidy nie mają tak negatywnego wpływu na nasze płuca, ponieważ nie inhalujemy dymu tylko jak już wcześniej wspomnieliśmy – parę.

Co z wadami?ustnik e-papierosa

Do mniej przyjemnych skutków ubocznych zaliczymy na pewno suchość w ustach u początkujących waperów. Spowodowane jest to tym, że glikol wysusza naszą jamę ustną i przegrodę nosową. Mija to po pewnym czasie, gdy organizm przyzwyczai się już do kontaktu z tym środkiem.

Wielu waperów skarży się również na wzmożone powstawanie aft (czym one dokładnie są możecie sprawdzić na stronach medycznych, nie chce samemu tego opisywać, bo nie jestem specjalistą w tej dziedzinie). Takie afty tworzą się przez bezpośrednie trzymanie e-papierosa w kieszeni, gdzie ustnik ma kontakt z wieloma bakteriami, a później wkładanie go to ust bez wcześniejszego czyszczenia. Jeśli zadbamy o higienę to na pewno ta przykra dolegliwość ustąpi. Istnieje również coś takiego jak kaszel wapera, jednak ten problem został szerzej opisany w tym miejscu.