Wiedza & Porady

Szkocki rząd opracowuje nowy plan przeciwdziałania spożywaniu tytoniu


Rząd szkocki opublikował nowy plan działania dotyczący ograniczenia palenia tytoniu, który będzie formalnie zakazywał palenia wokół budynków szpitalnych, więzień, terenów szkolnych, a także w wyznaczonych budynkach mieszkalnych lub przestrzeniach.

Ministrowie zamierzają zmniejszyć lokalny wskaźnik palenia z obecnego 17,1% populacji do 5% do roku 2034, w ramach toczącej się kampanii “Smoke-Free Scotland”. Po wdrożeniu nowe przepisy spowodują, że nielegalne będzie palenie w promieniu 15 metrów od wyznaczonych miejsc dla niepalących.

“Pomysł ten mógłby zostać rozszerzony na konsultacje z agencjami i zbadanie, czy nowym osobom ubiegającym się o mieszkanie socjalne lub miejsce relokacji można zaoferować wybór zakwaterowania w wolnych od dymu domach – tj. Blokach lub kamienicach, w których nigdzie nie można palić, co odzwierciedla wybory mieszkańców” – stwierdza raport.

 

 

“Zbadamy z lokalnymi władzami i spółdzielniami mieszkaniowymi ideę klauzul zakazujących używania tytoniu w umowach najmu i alternatyw dla mieszkań bez dymu oferowanych w mieszkaniach socjalnych”.

Cancer Research UK z zadowoleniem przyjmuje te zmiany

I chociaż grupy praw osób palących uważają, że ten środek jest nieuzasadniony, działacze na rzecz zdrowia, wśród których jest profesor Linda Bauld z Cancer Research UK, z zadowoleniem przyjmują te zmiany. “Tytoń jest największą, możliwą do uniknięcia, przyczyną raka w Szkocji i odpowiedzialną za ponad 5700 przypadków raka rocznie. Ten nowy plan walki z paleniem jest bardzo potrzebny i uratuje życie wielu osób”- powiedziała Bauld.

Minister zdrowia publicznego Aileen Campbell uważa, że rząd “poczynił postępy” w zakresie wyznaczonego celu tobacco-free pięć lat temu. “Plan działania, który dziś publikuję, pokazuje nasze zaangażowanie w nowe priorytety w dziedzinie zdrowia publicznego, które obejmują ambicję uwolnienia Szkocji od szkód spowodowanych przez alkohol, tytoń i inne narkotyki. Wszystko to razem może stworzyć zdrowszą Szkocję “, powiedziała.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o