Wiedza & Porady

Tajny język elektronicznego palenia


Większość e-palaczy ma na początku niemały problem z zapamiętaniem i zrozumieniem wszystkich pojęć używanych przez bardziej zaprawionych użytkowników czy nawet czasami sprzedawców sprzętu i liquidów.

Nasz język już dawno przestał nadążać za ciągle pojawiającymi się wynalazkami i większości słówek związanych z e-paleniem nie znajdziemy w tradycyjnych słownikach. Choć to też powoli się zmienia – w angielskim Oxford English Dictionary pojawiło się przecież słowo „vape”. Polskim e-palaczom głodnym wiedzy zostają głównie amatorskie leksykony przygotowywane przez blogerów czy pasjonatów e-palenia. Oczywiście tego typu poradnik znajdziecie też na naszej stronie.

Sięgając po e-papierosy warto jednak pamiętać, że oprócz nowych, przeważnie czysto technicznych pojęć możemy spotkać się również ze słowami, których znaczenie może wydawać się nam znane. Dla waperów oznaczają one jednak coś zupełnie innego…

1. Jednorazówka

jednorazowka

Dla niepalących – torba z cienkiej folii ze sztucznego tworzywa. Kiedyś darmowa, dziś trzeba zazwyczaj zapłacić za nią kilka groszy. Znaki rozpoznawcze to kolorowy nadruk i mała wytrzymałość.

Dla waperów – w słowniku e-palacza to elektroniczny papieros jednorazowego użytku. Tego typu produkty często przypominają wyglądem tradycyjne papierosy. Nie można w nich jednak naładować ponownie baterii lub dolać liquidu.

2. Kartridż

kartridz

Dla niepalących – starsi pamiętają go z dawnych konsol do gier, a pozostali zapewne z drukarek atramentowych.

Dla waperów – stosowany w e-papierosach starszego typu. Część urządzenia będąca zbiorniczkiem z liquidem oraz nasączoną nim watką.

3. Zerówka

zerowka

Dla niepalących – większość nie do końca ją pamięta, ale zazwyczaj bardzo miło wspomina i kojarzy z czasem największej beztroski.

Dla waperów – liquid pozbawiony nikotyny. Może to być również beznikotynowy kartomzier lub kartridż.

4. Bóbr

bobr

Dla niepalących – gryzoń, który jest kojarzony głównie z tamami na rzekach.

Dla waperów – wyjątkowo nieprzyjemny i gryzący smak mgiełki spowodowany suchą lub niedostatecznie nawilżoną grzałką.

5. Kop

kop

Dla niepalących – podstawowy element większości popularnych sztuk walki – uderzenie kolanem, stopą lub inną częścią nogi.

Dla waperów – odczucie mocy podczas zaciągania się mgiełką z e-papierosa. Jego intensywność zależy od mocy, składu i smaku płynu.

6. Analog

analog

Dla niepalących – rodzaj sygnału.

Dla waperów – zwyczajny, tradycyjny papieros.

7. Baza

baza

Dla niepalących – miejsce skupiające określoną działalność.

Dla waperów – specjalny płyn, niezbędny podczas samodzielnego przygotowywania liquidu do e-papierosa. W jej skład wchodzi oczyszczona nikotyna oraz różne substancje potrzebne do powstania mgiełki – przeważnie gliceryna roślinna lub glikol propylenowy.

8. Chmura

chmurzenie

Dla niepalących – zapowiada deszcz lub beztrosko wisi na niebie

Dla waperów – wydychany przez e-palacza liquid – imituje tradycyjny dym tytoniowy. Niezwykle ważna podczas oceny jakości płynu i możliwości sprzętu.

9. Tank

tank

Dla niepalących – angielski odpowiednik wielkiej kupy metalu rozjeżdżającej ściany i samochody.

Dla waperów – zbiorniczek na płyn, stanowiący część e-papierosa – atomizer bezwatkowy.

10. Pin

pin

Dla niepalących – chroni naszą kartę kredytową i konto przed niepowołanymi osobami.

Dla waperów – dodatni biegun baterii, do którego dokręcamy atomizer lub clearomizer.

11. Ego

ego

Dla niepalących – JA

Dla waperów – coraz rzadziej używane określenie nowoczesnych e-papierosów drugiej generacji.