Vape-Wiadomości

USC otrzymuje 17,5 miliona dolarów Vapor Research Grant


USC Annenberg Media donosi, że Uniwersytet Południowej Kalifornii otrzymał grant w wysokości 17,5 miliona dolarów na przeprowadzenie badań nad skutkami zdrowotnymi, poziomami uzależnień, strategiami marketingowymi oraz regulacją produktów tytoniowych i tych służących do wapowania.

Według wcześniejszych badań przeprowadzonych przez National Academies of Science, Engineering and Medicine (Narodową Akademię Nauk, Inżynierii i Medycyny):

„Ekspozycja na nikotynę i toksyny z aerozolu środków aromatyzujących i środków utrzymujących wilgoć zależy od charakterystyki urządzenia i sposobu jego użytkowania”.

Innymi słowy, jeśli badacze mieliby na przykład badać niewłaściwe użycie urządzenia do wapowania przez wypalanie na sucho grzałki rozpylacza, szkodliwe skutki mogłyby okazać się bardziej widoczne niż wtedy, gdy jest użytkowane prawidłowo. Jest to dość elementarna zasada; używanie czegoś właściwie wydaje się być mniej szkodliwe niż niewłaściwe użycie. Logicznie rzecz biorąc, najbardziej rozsądni ludzie zdają sobie sprawę, że sok warzywny jest całkiem zdrowy po spożyciu. Prawdopodobnie ma trochę mniej właściwości odżywczych, gdy zostanie wstrzyknięty bezpośrednio do krwioobiegu. Mówiąc prosto, metoda dostawy ma znaczenie.

 

 

Oczywiście nie można powiedzieć, że badania zostały prowadzone w sposób bezstronny i metodologicznie dobry. Królewskie Kolegium Lekarzy U.K. wykonało swoje. Amerykańskie Akademie Nauk, Inżynierii i Medycyny również zajęły się swoją pracą. Badania tych instytucji w dużej mierze potwierdzają, że vaping jest znacznie mniej szkodliwy niż palenie. Niestety wciąż możemy spotkać się z negatywnymi opiniami dotyczącymi używania produktów do wapowania.

Raport USC Annenberg odnosi się do pewnego uprzedzenia:

„Niektórzy studenci USC uważają, że vaping jest zdrowszą alternatywą dla palenia tytoniu”.

Student informatyki na Computer Science Business Administration, Stanton Cook, mówi, że wolałby, aby ludzie uzależniali się od vapingu niż palili papierosy.

„Sądzę, że istnieje ogromna różnica między uzależnieniem od e-papierosów niż faktycznym uzależnieniem od papierosów tradycyjnych” – powiedział Cook w wywiadzie. „Wapując nie przyjmujemy tak wielu chemikaliów”.

Naukowcy z USC zbadają uzależniające właściwości vapingu, aby studenci tacy jak Cook mogli lepiej zrozumieć, jaki wpływ vaping ma na organizm”.

Wyniki proponowanego badania powinny okazać się interesujące szczególnie, jeśli chodzi o zwiększenie świadomości o nieszkodliwości, którą podkreślił w wywiadzie student Cook.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o